Portfoliová kariéra je v kurzu. Jaká má rizika?

18.11.2019

Člověk, který zastává více profesí, zaměstnání, typů úvazků, buduje takzvanou portfoliovou kariéru. Více různě zaměřených a různě výdělečných činností mají nejčastěji lidé do pětatřiceti let. Jako všechno ostatní, také portfoliová práce má klady a zápory. 

Ten umí to a ten zas tohle

A někdo toho umí až až. 

A tak začne s portfoliovou kariérou. Řeč není o jednorázových melouších nebo nahodilé výpomoci kamarádům, za kterou dostanete pivo, párek a pár stovek na ruku. Portfoliový zaměstnanec má několik želízek v ohni, která mu zajišťují stabilní nebo předvídatelný příjem. 

Vystudovaný architekt tráví většinu roku nad nákresy, na začátku června mizí na tři měsíce do Slovinska, kde s turisty sjíždí divokou vodu. 

Původně učitelka francouzštiny a matematiky už vyučuje jen jazyk. Tři dny tráví ve škole, dva večery věnuje soukromým hodinám a další dva večery vede kurzy jógy.  

Specialista IT postupem času zkrátil pracovní úvazek na poloviční. Má jistý příjem a spoustu času na to, aby s partou kamarádů pracoval na projektech chytrého bydlení. 

A obchodní zástupkyně topenářské firmy o zkráceném úvazku přemýšlí stále častěji. Nezvládá už skloubit osmihodinovou pracovní dobu a narůstající zájem o svatební dorty, které začala kdysi z radosti péct na rodičovské dovolené. 

Všichni výše uvedení mění pole působnosti a vydělávají peníze různě. Portfoliová práce má své nesporné klady. Člověk se vyhne stereotypu, střídá činnosti a potkává různé lidi, čímž předchází syndromu vyhoření, sedavé zaměstnání vyvažuje pohybem, může dělat to, co ho uživí i to, co je jeho skutečnou vášní. Nejvíce takových lidí najdeme v takzvané generaci Z. Mimo jiné i proto se stále častěji zajímají o zkrácené úvazky

Samá pozitiva, zdá se. Nebo už tušíte, jaké jsou stinné stránky portfoliové práce? 

“Normální práce” tolik nevoní 

Své o tom ví naše obchodní zástupkyně topenářské firmy s vanilkou a vařečkou v ruce. V obou možných významech. Po rodičovské dovolené se vrátila do firmy, kde působila před dětmi. O její dorty je zájem stále, a tak své velké hobby proměnila ve vedlejší příjem, někdy musí zakázky odmítat. V porovnání se svatebními dorty je vytápění nuda, jenže svatby jsou hlavně sezónní záležitost. Poptávka po dortech není celoroční. A tak váhá. 

S jídlem roste chuť 

Častým problémem lidí, kteří kombinují například úvazek s živnostenským listem je, že nevědí, kdy přestat. Sotva se vrátí ze zaměstnání, sedají nad zakázky a jedou “na sebe”. Často až dlouho do noci, nezřídka o víkendech. 

Typický ohrožený druh je “volnočasový” energetický nebo finanční poradce. Zprostředkováním úspory na energiích nebo finančních produktech se dá slušně přivydělat. Příjmy ze smluv jsou jako droga. Člověk pracuje v práci, pracuje doma. Na odpočinek není čas, jen na hon za dalším příjmem. Peníze jsou úžasné, dávají možnosti. Jen se musí zachovat rovnováha mezi “ještě si pomáhám” a “už si ubližuji”. 

Buďte připraveni  

Ať už se nacházíte v hledáčku portfoliových kariéristů, nebo se častěji než dříve setkáváte s požadavky na zkrácené úvazky a potřebujete přenastavit pravidla, neváhejte se na nás obrátit. 

S námi zvládnete i požadavky nové doby. 

Lámete si hlavu? Poradíme. Domluvte si konzultaci

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779