PRO a PROTI zkráceným úvazkům

25.7.2016

V práci tráví mnoho z vás většinu dne. Na výlety nebo „čas na sebe“ máte vyhrazeny soboty a neděle. Práce je doslova váš život. Dokud nemáte děti nebo třeba zdravotní problémy, ani vás nenapadne, že by to mohlo být jinak.

A dál?

Při některých životních změnách mnozí zjistí, že čas je v životě to nejdražší. Ocení možnost pracovat méně i za cenu nižšího výdělku. A buďte si jistí, že „dobrovolný“ zkrácený úvazek zaručeně zvýší efektivitu pracovníka. Už žádná kafíčka a pokecy s kolegy, „natáhnuté“ obědové pauzy či pročítání idnesu. Podívejte se na pár případů, ve kterých je zkrácený úvazek ideálním řešením pro zaměstnance:

 • Anna je na rodičovské dovolené a chtěla by se již zapojit do pracovního procesu. Stará se o dvě děti a nemá možnost hlídání.
 • Jiří je student technického směru. Chce poznat svůj obor nejen z učebnic, ale i z terénu. Část týdne ale musí strávit pořád ještě ve školní lavici. Zkrácený úvazek by byl ideální řešení.
 • Petr je zkušený pracovník s dlouholetou praxí a bohatými znalostmi. Není na tom zdravotně zrovna nejlépe. Pro firmu je však pořád velkým přínosem.

Znáte také někoho ve svém okolí, kdo tento „benefit“ kratší pracovní doby využívá? Podívejte se na to z pohledu zaměstnavatele.

Zaměstnavatelé, zbavte se obav

Zavedení zkrácených úvazků vám může vytrhnout trn z paty. Vybudujete si zaměstnanecky přitažlivou značku, a získáte aktivní a spokojené lidi. Co ještě získáte?

 • Pokryjete sezónní výkyvy nebo brzké ranní a večerní směny.
 • Získáte zkušené odborníky (i s omezeným rozpočtem). Nemusíte utrácet za plný úvazek. Dohodněte si pouze takový počet hodin, jaký skutečně potřebujete. V dnešní době už to opravdu není problém. Variabilita lidí je velká. 
 • Snáze zapojíte zaměstnance do pracovního procesu. Nejlépe návrat do práce na plný úvazek zvládají matky, které se i v době mateřské a rodičovské dovolené věnují nějaké další aktivitě. 
 • Zaučením studentů přilákáte do firmy perspektivní mladé talenty
 • Spokojený zaměstnanec = výhra pro zaměstnavatele. Získáte loajální, efektivně pracující a spokojené zaměstnance. Možnost zkráceného úvazku berou jako formu odměny. 
 • Budujete lepší image firmy jako zaměstnavatele. 
 • Lepší zastupitelnost zaměstnanců při nemoci, dovolených a čerpání volna.

 Druhá strana mince

 • Nevýhodou může být větší náročnost organizace práce, komunikace a předávání informací.
 • Vyšší náklady na různá školení a nutnost zajistit perfektní komunikaci mezi danými pracovníky.
 • Vyšší administrativní náročnost, zvýšené administrativní náklady a zaměstnání vyššího počtu osob.

 

Ten, kdo pracuje na zkrácený čas si nechodí svou práci „odsedět“. Zkrácené úvazky se často vykazují vyšší produktivitou a lepší koncentrací. Tak proč je využíváme tak málo?

 

Evropa versus Česko

Dle průzkumů jsou zaměstnavatelé zdrženliví ohledně nabídky zkrácených úvazků. V náboru lidí na zkrácený úvazek vidí stále pouze nevýhody a starosti s nepřítomností zaměstnance. Oproti Evropě tak velmi zaostáváme. V průměru na zkrácený pracovní úvazek pracuje v Evropě 32,6 % žen a 7,4 % mužů. Nejvíce lidí na zkrácený úvazek pracuje v Nizozemí, Velké Británii a Švédsku.

20 hodin týdně, home office, jobshare

Každý den do práce na 4 hod. To je jedna možnost, jak zkrátit úvazek. Existují i další:

 • práce na několik dní v týdnu,
 • pracovní doba zhuštěná do několika dní,
 • práce z domova tzv. home office,
 • a u nás ne moc populární jobshare (dva zaměstnanci sdílejí tutéž pozici – např. na recepci)

Řidič, číšník, prodavačka … kdo ještě si může zkrátit úvazek?

Zkrácení úvazku nejde samozřejmě uplatnit u všech pozic. Nejvíce jsou poptávány pozice Řidič, Administrativní pracovník, Uklízečka. Zaměstnavatelé pak nejvíce nabízejí pozice Číšník/servírka, Uklízečka, Prodavač/ka, Pomoc v kuchyni.

Pokud je však vůle na obou stranách, lze najít řešení všude.

Zaměstnanci pozor!

Nenechte se vyždímat. Rozsah práce i počet hodin ošetřete smlouvou. Hlídejte si odpracované hodiny. Často se stává, že ten, kdo má zkrácený úvazek, tráví v práci více času jen za méně peněz.

Pracujete–li na 0,5 úvazku, zaměstnanecké benefity pro vás nejsou. Např. na firemní vzdělávání či příspěvek na stravu máte nárok pouze pokud pracujete alespoň 4 hodiny denně. Ideální je pracovat na 0,6 nebo 0,8 úvazku.

 

A jak jste na tom s nabídkou zkrácených úvazků vy, drazí zaměstnavatelé? Nabízíte je? Poptávají je vaši zaměstnanci nebo žadatelé o práci? Napište nám vaše zkušenosti.

Potřebujete pomocnou ruku při náboru? Napište nám.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779