Generace 50+, nový cíl recruiterů

8.8.2018

Se stárnutím populace se musí vyrovnávat všechny evropské země. Spoléhat pouze na mladé dravce již dlouho nebude možné ani v naší české kotlině. Firmy se musí zaměřit na svou dlouhodobou personální strategii a vymyslet, jak efektivně využít schopnosti 50+. Starší generace by mohla být klíčem k úspěšnému recruitmentu a vyřešit stálý hlad po nových pracovnících. Vždyť každá generace zaměstnanců může firmě přinášet zisk. Stačí zvolit správnou strategii.

Kdy je čas jít do důchodu?

Když pomineme zákonem dané lhůty pro odchod do důchodu, jednoznačný věk neexistuje. Vše je o touze lidí pracovat, být produktivní a aktivní. Navíc s výhledem na důchodový příjem se firmy často nemusí obávat ztráty schopného člověka ani po dovršení důchodového věku. Samozřejmě s ohledem na zdravotní stav, který již v tomto věku nedovoluje vykonávat všechny typy činností.

Diskriminace? Ale kdepak...

Historicky zaměstnanec s věkem uzrál jako víno. Čím starší, tím zkušenější a pro firmu cennější. V dnešní době se vše obrací. Recruitment firem hlásá v inzerátech: “Hledáme novou energii pro svůj dynamický tým. Doplňujeme místa v mladém kolektivu.” Těmito výkřiky už předem odrazují kohokoliv, kdo má na čele více než deset vrásek. Žádný personalista nahlas nepřizná, že důvodem pro nepřijetí kandidáta je jeho věk. Po několika neúspěšných pohovorech často starší uchazeč rezignuje a přijme štítek “nepotřebný”. Přitom má co nabídnout.

 

Pozitiva 50+

Loajalita

Starší zaměstnanci jsou častěji spokojeni se svou pozicí, nemají tendenci odcházet jinam a většinou mají nižší nároky na finanční ohodnocení, než mladí dravci toužící po neustálém kariérním růstu.

Jistota

Lidé vyššího věku upřednostňují jistotu a stabilitu před honbou za novými výzvami. Současný trend mladé generace je maximálně 3 roky v jedné firmě. Vyplácí se to zaměstnavateli?

Mladá-stará generace

Když se bavíme o starší generaci, dávno nemáme na mysli ženy v nylonových zástěrách a muže v montérkách, kteří se po práci lopotí na poli či zahradě u domu. Dnešní 50+ jsou aktivní lidé, kteří získali odchodem dětí z domova čas a prostředky na své potřeby. Plní si sny, kupují drahé věci, cestují, sportují, podnikají. Mentálně (i fyzicky) jsou o více než deset let mladší než generace před patnácti lety.

Sebejistota a zkušenosti

Zkušení zaměstnanci 50+ drží své emoce na uzdě. Dokážou se podívat na jádro problému a nepropadat předčasné panice. Často jsou díky svému věku schopni sdělovat managementu své nápady a připomínky bez obav či tendence vyvolávat konflikt.

Známý kam se podíváš

U některých pozic může být velkou výhodou dlouhodobá znalost odvětví a široké portfolio kontaktů, které zkušený pracovník za svou kariéru nasbíral. Tito zaměstnanci, pokud se necítí ohroženi, mohou být skvělými mentory pro své kolegy.

Vyrovnanost

Životní zkušenosti naučily generaci 50+ větší trpělivosti. Jsou vyrovnanější a mají nižší tendence ke konfliktům než mladší generace.

 

 

Učit se, mučit se

Schopnost učit se není závislá na věku, ale motivaci. Kde není ochota, tam je problém, ať je zaměstnanci 30 či 60. Všechno ostatní jsou jen předsudky. Jak zvládne generace 50+ práci s novými technologiemi? Když bude chtít, tak “levou zadní”. I zde platí pořekadlo, “Kde je vůle, tam je cesta”.

Namixujte si svůj tým

Právě různorodost týmu přináší výsledky. Spolupráce svěžích nápadů mladé generace se zkušenostmi starších zaměstnanců vytváří fungující projekty, produkty i služby. Vždyť i zákazníci jsou věkově různorodá skupina.


Zamyslete se, milí personalisté, jak ve svých firmách využít starší generaci tak, aby přinášela zisk, a zažeňte jejich náborem neustálý hlad po nových kandidátech.


Podělte se s námi o vaše zkušenosti se zaměstnáváním starších zaměstnanců.

 

Chci pomoci s náborem zaměstnanců

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779