Benefity pro zaměstnance - Pandořina skříňka pro personalisty, danajský dar pro zaměstnance

11.10.2017

V téhle válce o talenty antického rozměru je dobré provětrat arzenál firemních benefitů důkladněji než kdy dosud. Vzhledem k nedostatku pracovních sil v letošním roce a podobným prognózám pro 2018 mohou být zdravě nastavené benefity pro zaměstnance závažím na správné straně váhy, proč zaměstnanci neprchnou ke konkurenci.

Můžete si lámat hlavu nad vymýšlením fungl nových triků nebo nasosat inspiraci za hranicemi. Některé trendy k nám ze západních zemí ještě nedorazily, některé sice dorazily, ale v místních luzích a hájích kořeny nezapustily. Obzvlášť pokud máte “v domě” šiky IT zaměstnanců, víte, jak nároční umějí být - třeba vám pár našich nápadů pomůže!

Nekonvenční zaměstnanecký benefit aneb Neplést sabatikl se šabatem!

Jedním ze stydlivě využívaných benefitů u nás je sabatikl. V původním významu jde o tvůrčí volno poskytované akademickým pracovníkům za účelem vědecké práce nebo sebevzdělání, případně odpočinek po vyčerpávající práci na publikaci. V dnešním HR jazyce je ale sabatikl volnem pro zaměstnance, kdy jim poskytnete pár měsíců až rok neplaceného volna s garancí původní pozice po návratu.

K této nekonvenční firemní výhodě lze sáhnout hlavně v případě odborných nebo vedoucích pracovníků, u nichž hrozí vyhoření, vyčerpání energie nebo nápadů. Ale také u IT specialistů atd. Než je ztratit úplně, je lepší ponechat jim prostor pro psychický restart. Může se to zdát pro firmu jako “drahá legrace”, ale přijít o šikovného seniorního odborníka by bolelo víc. Sehnání trvalé adekvátní náhrady by totiž znamenalo náročné výběrové řízení (s nezaručeným úspěchem) a jeho následné zaškolení. Obojí je drahé z časového i finančního hlediska.

Objevte skryté talenty

Na zbytek týmu mívá chybějící manažer překvapivě často pozitivní vliv, a to i pokud jde o dobrého a oblíbeného manažera. Lidé z týmu na nižších pozicích mohou ukázat, co v nich je. Nezvyklá situace jim dovolí nebo je dokonce nutí řešit i věci, které měl předtím pod taktovkou manažer. Firma nastálou situaci při dočasném odchodu důležitého pracovníka na sabatikl může řešit i rotací zaměstnanců, což opět vede k tomu, že se hned několik lidí naučí či vymyslí něco nového. Do budoucna to může také zajistit lepší zastupitelnost zaměstnanců navzájem při nečekaných indispozicích.

 

Rub a líc sabatiklu

Shrňme si plusové body, které si sabatikl nesporně připíše k dobru:

  • kromě samotného odpočinku může zaměstnanec strávit více času s rodinou,
  • rozšíří si díky cestování obzory, splní si sny,
  • osvojí si nové dovednosti,
  • po návratu do práce díky dobitým baterkám vykazuje zvýšenou produktivitu, pozitivní přístup k práci i kolegům,
  • často přináší zajímavé nápady.

Firma také může sabatikl podmínit tím, že si zaměstnanec během tohoto volna musí doplnit určité vzdělání, dovednost nebo jazykovou vybavenost.

I sabatiklová mince má samozřejmě rub, a to v podobě ztracení, přerušení kontaktu se zákazníky a kolegy. Pro samotného zaměstnance je sabatikl samozřejmě náročný finančně, protože po dobu jeho trvání musí žít z vlastních zdrojů a úspor. Přesto je tento “nástroj” kalibrem pro firmy, které chtějí být vnímány svými zaměstnanci a také na pracovním trhu jako svobodné, moderní, lidské, s respektujícím přístupem k zaměstnancům.

Wellness programy aneb Zdraví zaměstnanci = skvělí zaměstnanci

I tento benefit je velmi vhodný pro IT firmy. Firmy jej zařazují kvůli růstu nákladů na léčení a také nákladů spojených s pracovní neschopností kvůli civilizačním chorobám vyvolaných stresem atd. Na IT pracovištích zvýšeně hrozí kvůli neustálému sezení u počítače a “přikování” rukou ke klávesnici chronické a velmi bolestivé problémy se zády a záněty zápěstí. 

Osvícení aměstnavatelé tedy zařazují meditaci, speciální cviky proti bolesti zad nebo jógu přímo na pracovišti. Někde budují odpočinkové zóny s přírodními prvky nebo najímají maséra dostupného pro zájemce v pracovní době. Nejen IT firmy, ale i jinde, kde se hodně sedí a pracuje s počítači, uvítají lidé polohovatelné stoly. Díky nim mohou během práce několikrát za den změnit pracovní polohu včetně stání, při němž dle výzkumů lidé vykazují vyšší kreativitu než při sezení.

V zahraničí dokonce nasazují chytré přístroje, které hlídají zdravý životní styl nositele - jak dlouho spí, kolik toho nachodí, kolik kalorií propotí při sportu atp. Zaměstnavatelé se snaží díky datům z těchto přístrojů podporovat zdravé návyky svých lidí. Ve výsledku pak ušetří náklady za nemocnost a také je to skvělá prevence vůči burn-outu

Že je to na vás/nás Čechy už moc, prostě netriviální zásah do soukromí? Možná. Přesto naprostá většina amerických středně velkých a velkých firem plánuje v nejbližších letech wellness programy zavést. Zkrátka vybavit své lidi stravenkami už dávno nestačí, a to víme už i my na evropské půdě. 

 

Cože, vaši zaměstnanci si taky pořídili děti? Dopřejte jim babysitting…

Firemní školky a mikulášské besídky pro děti zaměstnanců už jsou i v českých vodách zavedeným pojmem. Moderní tátové projevují zájem zůstat s novorozencem prvních pár dní či týdnů doma a vytvořit si tak se svým potomkem pouto. Tatínci, kteří chtějí na část rodičovské dovolené vyměnit štafetu se svou ženou, už také nejsou považovaní za změkčilé podivíny. Zvlášť maminky, které nechtějí ztratit kontakt se svou prací a oborem, v západních zemích využívají zaměstnavatelem vybudované co-workingové prostory pro rodiče. 

Mnozí zaměstnanci obdaření potomstvem by však ocenili i další formu rodičovské podpory. A to kdyby občas naopak z náročné rodičovské role mohli na chvíli vystoupit. Mnoho jich je původem z menších měst, ale dobré pracovní příležitosti je často odvanou do velkých měst, kde si už během vysokoškolských studií vytvoří zázemí. Přesto jim zde chybí rodinné zázemí a po narození dětí řeší akutní nedostatek hlídacích babiček, které jsou jednoduše příliš daleko. 

Hitem mezi benefity by se u vašich zaměstnanců s dětmi mohlo rychle stát poskytování baby sittingu prostřednictvím kvalitní agentury, např. formou předplacených kreditů na hlídání. Takové “kupony na hlídání dětí”. Naštěstí podobné služby jsou u nás již dostupné ve výborné kvalitě - třeba Hlídačky.cz

Ať už svým lidem nabídnete možnost pracovat formou digitálního nomádství nebo sponzoring sociálních projektů, buďte zkrátka nápadití. Vaši lidé to ocení a o to jde především. 

 

Chybí Vám zaměstnanci, které byste benefity potěšili? Napište nám!

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779