Online pohovor: Návod na úspěch

25.8.2023

Práce, komunikace na dálku a online pracovní schůzky se staly běžnou praxí. Stejně tak častými se stávají i online pracovní pohovory. Mohlo by se zdát, že pohovor z “pohodlí domova” bude méně stresující než ten naživo v cizím prostředí. Opak však může být pravdou.

Jak se na online pracovní pohovor připravit, aby vaše dovednosti a osobnost vynikly i přes obrazovku? Máme pro vás 9 tipů, jak na virtuálním pohovoru zazářit.

  1. Výběr vhodného místa pro online pracovní pohovor

Pro svůj virtuální pracovní pohovor si vyberte takové místo, kde budete mít klid. Mělo by být dobře osvětlené, tišší a neutrální. Ujistěte se, že v zorném poli kamery nebude nic rušivého ani neprofesionálního.

  1. Vyhněte se technickým problémům

Před samotným pohovorem si ověřte, že vám nezlobí internet, mikrofon ani kamera, vyzkoušejte si také software, přes který bude pohovor probíhat. Doporučujeme použití sluchátek, které eliminují případný ruch z okolí, a vy se tak na pohovor budete lépe soustředit.

Zejména, pokud jste stresaři, s dostatečným předstihem poproste blízkého a přes internet si zavolejte "nanečisto". Ověřte si, že vše funguje, jak má. Zkusit si můžete i simulaci pohovoru, čímž získáte zpětnou vazbu a sebejistotu.

Počítejte s tím, že i přes veškerou snahu se technické problémy mohou objevit. Mějte záložní plán a telefonní číslo na člověka, který s vámi pohovor povede, abyste mu například při výpadku internetu mohli rychle zavolat.

  1. Jaké otázky si na pohovor připravit?

Podobně jako u klasického pohovoru se seznamte s firmou, do které se hlásíte. Zjistěte si alespoň základní informace o její kultuře a aktuálních projektechcož vám pomůže ukázat váš zájem a nadšení.

Připravte si několik otázek, kterými projevíte svůj zájem o firmu a pracovní pozici. Načerpejte inspiraci, na co konkrétně se na pohovoru zeptat.

  1. Na co se vás na pohovoru budou ptát?

Na pohovoru budete dotazovaní ohledně vaší kariéry a kompetencí. Zamyslete se nad příklady náročnějších situací, ve kterých jste ukázali své dovednosti. Buďte připraveni popsat, jak jste se s obtížemi vypořádali.

Přečtete si 5 nejčastějších otázek na pohovorech a připravte si odpovědi. Zvažte, jak tyto informace propojit s pozicí a kulturou firmy, do které se hlásíte.

  1. Co na sebe na online pohovor?

I když jde o pohovor virtuální, první dojem a oblečení hraje stejně důležitou roli, jako u pohovoru klasického. Zvolte takový outfit, který odpovídá kultuře dané firmy a pozici, o kterou se ucházíte. Dbejte na čistotu a upravenost. Vyhněte se příliš výrazným vzorům, které mohou zbytečně rozptylovat.

  1. Oční kontakt

Virtuální pohovor nejsou jen slova, ale také neverbální komunikace. Snažte se udržovat oční kontakt díváním se do kamery, nikoli na obrazovku. Mluvte srozumitelně a klidným hlasem, používejte profesionální gesta. Usmívejte se a projevujte zájem o to, co druhá strana říká.

  1. Pozornost

Při online pracovním pohovoru je jednodušší ztratit pozornost než při osobním setkání. Snažte se pozorně naslouchat otázkám a komentářům pohovorujícícho a aktivně se do pohovoru zapojujte. Ukážete tím svůj zájem o pozici a schopnost pracovat v týmu. Reagujte a pokládejte otázky na základě toho, co jste právě slyšeli.

  1. Závěr pohovoru

Na konci pohovoru nezapomeňte poděkovat za příležitost, vyjádřit zájem o pozici a zeptat se na další postup. Můžete také zopakovat hlavní důvody, proč by na pozici měli vybrat právě vás.

  1. Další kroky

Po pohovoru zašlete e-mail s poděkováním za setkání. Zopakujte svůj zájem o pozici a zdůrazněte, že se těšíte na další komunikaci. Pokud se vám firma neozve, buďte proaktivní a nebojte se připomenout.

Zvládněte online pracovní pohovor levou zadní

Virtuální pohovory jsou stále častější a proto je důležité umět se na ně připravit. Stejně jako u klasických pohovorů je klíčová důkladná příprava, sebejistota a autenticita. Mějte na paměti našich 9 tipů, na online pracovních pohovorech zazářete a získáte svoji vysněnou pozici.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779