Práce při mateřské: 5 nejčastějších otázek, na které jste se bála zeptat

10.5.2024

Když čerpáte mateřskou dovolenou, neznamená to, že musíte zůstat doma a nemůžete si přivydělat. 

 

Řekněme si to upřímně, rodičovství není levná záležitost, a každý přivýdělek se hodí. Zřejmě vás ale napadají různé otázky, jako: Je práce při mateřské vůbec legální? Na co si dát pozor? A kde vlastně hledat práci, která se skloubí s péčí o malého potomka? Zjistěte odpovědi na 5 nejčastějších otázek ohledně práce při mateřské či rodičovské dovolené.

 

  1. Práce při mateřské: Kdy můžu začít pracovat?

Na mateřskou se nastupuje kolem 6. až 8. týdne před plánovaným termínem porodu. Poté, co si jako novopečená maminka 6 týdnů odpočinete a zvyknete na roli mámy, můžete začít uvažovat o práci při mateřské. Nejprve je ale třeba zajistit hlídání drobečka – ať už to je babička nebo tatínek. Dítě mladší dvou let můžete dát do jeslí, a to až na 92 hodin měsíčně.

 

  1. Práce při mateřské: Můžu si přivydělat jako zaměstnanec?

Přivydělávat si můžete i u svého stávajícího zaměstnavatele. Existuje však jedno malé ‚‚ale‘‘ – práce při mateřské by měla být odlišná od té, kterou jste dělala před mateřskou dovolenou. Takže pokud jste třeba pracovala jako asistentka, můžete si teď na mateřské přivydělat třeba jako fakturantka nebo uklízečka.

 

  1. Práce při mateřské: A co když bych chtěla pracovat pro jinou firmu?

I to je možné, ale váš současný zaměstnavatel vám to musí písemně schválit.

 

  1. Práce při mateřské: Kde ji najít?

Možností je spousta. Zkuste to v obchodech, call centrech, bankách, nebo dokonce i v realitách. A jestli hledáte flexibilitu, zvažte práci jako obchodní zástupkyně nebo brigádu na volné noze.

 

  1. A jak je to s prací při rodičovské dovolené?

Na rodičovskou dovolenou můžete nastoupit po mateřské a trvá až do čtyř let věku dítěte. Ale pozor, váš zaměstnavatel má povinnost zajistit vám pracovní místo jen do třetích narozenin vašeho dítěte. Práce při rodičovské dovolené se řídí obdobnými pravidly jako práce při mateřské dovolené.

 

Práce při mateřské nebo rodičovské dovolené vám otevírá nové možnosti 

Teď už nic nebrání tomu, abyste se pustili do práce a přivydělávali si během mateřské nebo rodičovské dovolené. Rozhodnutí vrátit se do práce přináší nejen finanční výhody, ale také pocit osobního naplnění a udržení si profesního rozvoje. Přejeme vám hodně štěstí a úspěchů v této nové etapě vašeho života.

 

 

Uvažujete o změně profese? Nejste spokojeni se současnou pracovní pozicí nebo si jen chcete prověřit, jaké jsou vaše silné stránky? REZERVUJTE SI TERMÍN KARIÉRNÍHO PORADENSTVÍ.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.


Štítky: Hledám práci

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779