5 nejčastějších otázek na pohovorech

14.6.2022

Na každém přijímacím pohovoru budete vždy zodpovídat celou řadu otázek. Některé se opakují téměř na každém pohovoru a to je vaše výhoda. Sepsali jsme pro vás 5 nejčastějších otázek, abyste se na ně mohli dopředu připravit. Místo nejistého vymýšlení odpovědi, tak lehce a sebevědomě odpovíte.

Co nám o sobě povíte?

Tohle je jedna z prvních otázek, kterou vám personalista položí. Využijte příležitost se firmě představit a nasměrujte konverzaci tam, kde budete moc vyzdvihnout své silné stránky. Váš monolog by měl trvat cca 3 minuty a vše co řeknete, by mělo souviset s nabízenou pozicí. Nezapomeňte si tedy pečlivě prostudovat, jaké požadavky firma na uchazeče má.

Co víte o naší společnosti?

Tohle je velice důležitá otázka, kterou můžete prokázat skutečný zájem o danou pozici. Měli byste vědět, v čem firma podniká, jaké jsou její významné úspěchy a nějaké zajímavosti, které vyčtete na firemním webu. Ukažte, že víte, do jaké firmy se hlásíte a že je to pro vás to pravé.

Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Přizpůsobte odpověď dané pozici, aby vaše silné stránky odpovídaly požadavkům na kandidáta. Mluvte stručně, srozumitelně a výstižně. Nezapomeňte ani na své slabé stránky. Nikdy na ně neodpovídejte, že žádné nemáte, každý je má. Personalista by vaši lež okamžitě odhalil. Vyberte si 2-3 nepodstatné slabiny a pokuste se z nich udělat přednost. Např. Občas jsem příliš pečlivý a snažím se vyladit k dokonalosti i ty nejmenší detaily.

Proč jste odešli ze svého bývalého zaměstnání?

U této otázky platí základní pravidlo: Nikdy nepomlouvejte svého bývalého zaměstnavatele, ať byly důvody vašeho odchodu jakékoliv. Mohlo by to vzbudit dojem, že jste problematický člověk. Rozumné je zmínit pozitiva, které vám bývalé zaměstnání dalo a v čem vás profesně posunulo dál. Například, že jste se naučili rychle reagovat na změny v zadání úkolů apod.

Chcete se nás na něco zeptat?

Tato otázka se nejčastěji objevuje v závěru pohovoru a je důležité jí nepodcenit. Je to skvělá příležitost udělat na personalistu dojem tím, že mu položíte relevantní otázku k nabízené pozici nebo firmě. Můžete se zeptat třeba na možnosti vzdělávání nebo na své úkoly během prvních tří měsíců.

Držíme vám palce!

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779