Nastupujete do nové práce? Vykročit pravou nestačí…

20.10.2017

Gratulujeme. Uspěli jste ve výběrovém řízení a získali svou práci snů. Zdálo by se, že už stačí jen vykročit pravou novou. Nenechte se však ukolébat vyhraným výběrovým řízením. Cesta za pracovním úspěchem může být ještě plná malých i velkých překážek. Naše rada zní: „Ptejte se, nenechte se odradit a odbýt.“

1. Pracovní smlouva, základ vztahu

Pracovní smlouvu můžete podepsat už před nástupem nebo až v den nástupu. Vždy si zajistěte dostatek času pro její prostudování. Nechte si ji zaslat k nahlédnutí předem nebo požádejte o čas na pečlivé pročtení. Ptejte se na nejasnosti i věci, kterým prostě nerozumíte. Lépe vše probrat se zástupcem firmy dvakrát než vůbec. Zjistěte si, jaké doklady a dokumenty potřebujete v den nástupu.

2. Pracovní náplň aneb denní chleba zaměstnance

Znalost pracovní náplně je předpokladem pro uzavření pracovní smlouvy. Pokud v den nástupu netušíte, co od vás zaměstnavatel očekává, je to špatně. Než podepíšete smlouvu, ptejte se, jak konkrétně bude vypadat váš běžný pracovní den, kolik času zaberou jednotlivé činnosti, s kým budete komunikovat a spolupracovat.

3. Zaškolení nebo hození do vody?

Jak budou probíhat Vaše první dny a týdny? Co přesně Vás po nástupu čeká? Kdo se Vám bude věnovat? Budete zaškoleni nebo „hozeni do vody“? Některé společnosti mají propracovaný program adaptace a zaškolení a o nováčka je výborně postaráno. Někde je to spíš letem světem. Když víte, jak to funguje, nebudete zaskočeni.

4. Tričko, halenka, košile či sako?

Jsou firmy, které dodržují přísný dress code a pak takové, kde si každý chodí oblečený tak, jak je mu pohodlné či jeho pozice vyžaduje. Poptejte se, jak to chodí ve společnosti kam nastupujete. Nestyďte se zeptat jaké oblečení je vhodné na první den. Vyčnívat z „řady“ můžete klidně až po zapracování :)

5. Zdravotní prohlídka

Je nutné ji mít již před nástupem nebo ji stačí absolvovat až v průběhu prvních dnů? Můžu jít ke svému lékaři nebo má firma svého závodního? Platím si prohlídku sám a bude mi časem proplacena? Každá firma má svoje pravidla. Ptejte se svého kontaktu.

6. Od kdy do kdy

Na pohovoru jste se dozvěděli, že pracovní doba je pružná, ale kdy máte první den přijít? A jak to bude další dny? Zjistěte si předem, jak je to myšleno a kdy začínají pracovat obvykle lidé ve Vašem budoucím týmu.

7. A co kolektiv?

Povahu lidí dotazem určitě nezjistíte. Můžete se ale zeptat na vnitřní nastavení (firemní kulturu). Dozvíte se, jestli zaměstnanci mají společné aktivity, kam chodí na obědy i jestli se setkávají mimo pracovní teritorium. Budete lépe vědět, co vás čeká.

Udělali jste maximum pro pohodový nástup do nové práce. Zahnali jste obavy, víte co si obléct i jak se chovat. Nezbývá, než vám popřát hodně štěstí.

Překvapilo vás něco při nástupu do nové práce? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779