Když firmy místo pozvání na pracovní pohovor mlčí

23.11.2018

Pracovních nabídek je jako máku. Probíráte se jimi a hledáte tu, která odpovídá vašemu profilu. Když na takovou narazíte, upravíte svůj životopis o aktuální a relevantní data a sepíšete pořádný motivační dopis. Klik, odeslat a je to. Těšíte se na email či telefon, kterým vás personalista pozve na pracovní pohovor. Cítíte trochu napětí. Nebo možná beznaděj, pokud tyto kroky opakujete bez výsledku již po několikáté.

Zavoláme vám do 14ti dnů

Touto “kouzelnou formulkou” skrytou na konci inzerátu si personalista šetří práci s odmítáním těch, kteří nebyli vybráni na pracovní pohovor. Škoda! Podráží tak nohy své vlastní firmě. Nikdy totiž nemůže vědět, kdy se jí jako uchazeč budete hodit. A v dnešní době, kdy je fuška najít schopného člověka, by si měl personalista dát tu práci a budovat vztah i s těmi, kteří úplně nevyhovují současně obsazované pozici.

A uchazeč? Ten si rozmyslí, jestli bude příště reagovat na nabídku této firmy. Zpětná vazba nebo alespoň slušné odmítnutí by mělo být samozřejmostí. Praxe však ukazuje, že pouze 60% firem odpovídá na všechny obdržené životopisy.

Někdo střílí naslepo

Speciálním případem jsou uchazeči, kteří bezhlavě reagují na pracovní nabídky, pro které nemají potřebné vzdělání či požadovanou praxi. Ti pak skutečně přidávají personalistům práci, protože projít všechny životopisy nějaký ten čas zabere.

Pokud však personalista nereaguje na váš životopis, a vy máte pocit, že jste skutečně ten pravý, ozvěte se. Pozvánka na pracovní pohovor může být za vaši aktivitu slušnou odměnou.

 

Náborový proces, aneb kdy už na mě zapomněli

Váš životopis se dostane na stůl personalisty, který projde vaše zkušenosti a to, zda vyhovujete profilu pozice. Pokud postoupíte dál, s největší pravděpodobností se vám personalista ozve do týdne a pozve vás na pracovní pohovor. U administrativních pozic bývá životopisů o něco více, proto i jejich třídění zabere více času. Zde očekávejte reakční dobu cca 14 dnů.

Volat nebo čekat?

Určitě volat. Vždy je nějaká osoba, která je za danou pozici zodpovědná a poskytne vám potřebné informace. Tip: uložte si inzerát, na který jste reagovali. Občas se stává, že po pár dnech není k dohledání.

Ideální den na volání je úterý, středa nebo čtvrtek v čase od 9 do 14 hodin. Stačí se pouze krátce ujistit, že dostali váš životopis, případně zda nepotřebují něco dalšího.

Nejste v tom sami

Tato “praxe neodpovídání” je bohužel nešvarem mnoha společností. Neházejte je však všechny do jednoho pytle. Jsou takové, které si každého uchazeče hýčkají, uloží si jeho životopis a v případě, že profesně vyhovuje nějaké pozici, kontaktují ho brzy znovu.

 

Vybírejte z aktuálně otevřených pozic. My se vám určitě ozveme!

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779