Doba zkracování: jak se vypořádat se zkrácenými úvazky

9.12.2019

Hlasy volající po kratších úvazcích jsou slyšet stále častěji i u nás. Řekněme si to otevřeně, hvězdy (nebo spíše legislativa) zkráceným úvazkům nadvakrát nepřejí. Přesto se vyplatí zvážit, co v tomto ohledu můžete pro své (potenciální) zaměstnance udělat.  

Ostrůvek plných úvazků uprostřed vlny zkracování 

Zatímco u nás je drtivá většina pracujících mužů zaměstnána na plný úvazek a na zkrácený úvazek pracuje jen něco kolem desetiny žen, v zemích jako Německo nebo Belgie jej využívá i pětina všech pracujících, v sousedním Rakousku dokonce polovina žen a každý desátý muž. 

Co se týče nabídek na zkrácený pracovní poměr a zkrácených úvazků jako takových, Česká republika v evropském kontextu pokulhává. Ve vyspělých západních zemích nejsou zkrácené úvazky ničím neobvyklým a získávají na stále větší popularitě. Mezi ženami. I mezi muži. A u nás se děje to samé. 

Více much jednou ranou 

Věc se má momentálně tak, že poptávka po zkrácených úvazcích dalece přesahuje nabídku. Část těch, kteří by po zkrácených úvazcích “skočili”, přitom není zanedbatelná. 

Snad všem přijdou v souvislosti se zkrácenými úvazky na mysl maminky. Zastávat veškerou péči o rodinu a zároveň nevypadnout z trhu práce, přispívat do rozpočtu (o samoživitelkách nemluvě) a zůstat “v kontaktu se světem” - to vše se s osmihodinovou pracovní dobou stíhá ztuha. Jde to, existuje řada hyperfunkčních hrdinek, které všechno zvládají. Často ale nemají na vybranou - zkrácený úvazek prostě ne a ne najít, a tak jedou na plný plyn. 

Dalšími adepty jsou lidé z věkové kategorie 50+. Mají dost zkušeností, stále jsou schopni se mnohé naučit, chtějí dále pracovat, už se tolik neženou za výdělkem, a tak je pro ně zkrácený úvazek ideálním řešením. I po zdravotní stránce.  

Naopak studentům se vždycky hodí přivýdělek, nutně ale potřebují také čas na studium. 

A konečně tolik probíraná - a značně aktuální - generace Z. O tom, že mileniálové neslyší a ani neuslyší na vyšší platy, že žádají hlavně work-life balance a práci, která dává smysl, jsme už všichni slyšeli dost. Ale oni to nejspíš opravdu myslí vážně. 

Sečteno a podtrženo, lidí, z kterých se při zmínce o zkráceném úvazku mohou rázem stát uchazeči o pracovní pozici ve vaší firmě, není málo. Často jsou ochotni překousnout i nespravedlivý výpočet výše zdravotního pojištění. Pokrok nezastavíš, říká se. Zkrácené úvazky a jejich uvedení “v život” jsou jedním z oněch nezastavitelných pokroků. 

Buďte mezi vlajkonoši firem, které úvazky nabídnou. Začátky nebudou snadné, jako vždy. Zaměstnanci vám to ale vrátí. 

Ach ta administrativa 

Hezky se to řekne, ještě snáze se to píše. Zkrácené úvazky jsou hezká myšlenka, k níž vede velmi trnitá administrativní cesta, navrch ztížená vyššími náklady na zaměstnance. Možnosti tu ale jsou. Nechte své procesy projít auditem. Pokud existuje prostor pro zavedení zkrácených úvazků, najdeme ho. S ohledem na efektivitu a vaše finanční možnosti. 

 

Vrtají vám zkrácené úvazky v hlavě? Obraťte se na nás.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779