Benefity pro zaměstnance

15.12.2023

Benefity pro zaměstnance mohou rozhodnout o tom, zda si vás ti správní a kvalitní lidé vyberou jako svého zaměstnance – a zda u vás vydrží. Zajímá vás, jaké jsou aktuální trendy? Přečtěte si náš článek a zorientujte se ve světě benefitů pro zaměstnance a jejich významu pro různé generace.Jak různé generace benefity pro zaměstnance vnímají?

Přemýšlíte, které benefity jsou teď in a měli byste zvážit jejich nabídku? V každé životní etapě oslovují člověka jiné druhy benefitů.

 

Nedávno jsme u klienta dělali hodnotící pohovory. ‚Největší benefit pro mě je, že mám práci za rohem. S manželem tedy můžeme jezdit jedním vozem. Ohromná výhoda je to také i kvůli našemu malému dítěti,‘‘ uvedla jedna paní. Pro jiného byly benefitem peníze, protože má čerstvě hypotéku. ‚‚Benefitem pro mě je, že se mohu specializovat v oboru, který mě baví. V předchozím místě jsem tuto příležitost neměl,‘‘ chválil si mladý muž.Podívejme se, jaké benefity nejvíce oslovují různé generace:

  1. Mladá generace

Chcete přilákat mladou generaci? Nabídněte možnost home office a flexibilní pracovní dobu, které umožňují rovnováhu mezi prací a osobním životem.

 

  1. Lidé s finančními závazky

Dospělí v produktivním věku mají často hypotéky a vítají zejména vyšší a stabilní mzdu.

 

  1. Rodiče s malými dětmi

Skloubit pracovní a rodinný život rodičům pomáhá zkrácená pracovní doba nebo práce v blízkosti bydliště.

 

Maminky nejčastěji zajímá začátek a délka pracovní doby, aby děti mohly odvést a přivést ze školky. Ptají se také po možnosti občasné práce z domova, když dítě onemocní.

 

  1. Věk 40 plus

Mladší generace se v první fázi hledání zaměstnání ptá nejprve po benefitech a až následně zjišťují, co v té práci budou vlastně dělat. Tento přístup se mnoha personalistům zrovna nelíbí. Čtyřicátníci plus se po benefitech naopak většinou vůbec neptají. Které benefity pro zaměstnance v inzerátu uvést?

‚‚V inzerátu stálo: ‚Jsme mladý dravý kolektiv, který po práci rád zajde na pivo‘,‘‘ dělí se o zkušenosti 54 letá paní, která momentálně aktivně hledá zaměstnání. ‚‚Tak jsem ani neodepsala. Věděla jsem, že mě s mým věkem nevyberou, že bych pro ně byla stará bréca,‘‘ říká. Dle nabízených benefitů firma může dát najevo, koho na pozici hledá.Benefity pro zaměstnance v roce 2024

Vzhledem k tomu, co se momentálně děje na trhu práce například v Německu, očekávají mnozí zaměstnavatelé menší krizi, úbytek zakázek ve výrobních firmách a ve stavebnictví, začíná se pozvolna propouštět.

 

A ruku v ruce se možná bude škrtat i v benefitech pro zaměstnance. Když je zaměstnancům odebrán nějaký benefit, nepůsobí to nikdy moc příjemně. Škrtat se tedy bude muset velmi opatrně, aby firmy o kvalitní zaměstnance nepřišly.

 

Udělali jsme si menší průzkum mezi našimi klienty. Nikdo z nich benefity v dalším roce nepřidává. Benefity se budou snažit udržovat – nebo je budou dokonce ubírat.Co se bude a nebude škrtat?

  • Home office: Home office je natolik rozšířený, že se jeho omezení nepředpokládá. Zejména u těch pozic, na které není nutné denně docházet do práce, a kde je velkou úsporou času.

  • Dovolená: Vzhledem k obecnému zaměření na work-life balance se škrty dovolené taktéž neočekávají.

  • Co se tedy škrtat pravděpodobně bude? Zřejmě různé příspěvky.

 

 

Lákání a udržení zaměstnanců prostřednictvím benefitů

Benefity pro zaměstnance jsou důležitým faktorem pro přilákání a následné udržení si kvalitních pracovníků. Různé generace mají odlišné priority, je proto ideální abyste k nabídce benefitů přistupovali flexibilně.

 

Očekává se, že blížící se rok 2024 přinese na trh práce nové výzvy, které firmy můžou navést k osekávání výhod. Ke škrtání benefitů doporučujeme přistupovat obezřetně, abyste si i v dobách proměn udrželi stabilitu.Nejste si jistí, které benefity pro zaměstnance přinesou nejvíce ovoce právě vaší firmě?

Poradíme vám. Kontaktujte nás.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779