Zaměstnávání rodičů: Využijte naplno jejich potenciál

11.4.2023

Zaměstnancům už ke spokojenosti v práci dávno nestačí jenom vysoký plat. Čím dál víc si uvědomují hodnotu svého volného času, touží po work-life balance, tzn. skloubení profesního a soukromého života. Na druhé straně zaměstnavatelé, dlouhodobě se potýkající s nedostatkem lidí, hledají kvalitní personální zdroje, které bývaly v dobách hojnosti spíše přehlíženy. Někdy vyloženě záměrně. V tomto článku se podíváme na to, jak zaměstnávat rodiče malých dětí. Jaké jsou jejich potřeby na pracovišti, jaké výhody přinášejí firmám a jak mohou zaměstnavatelé využít jejich potenciál na maximum?

Nebojte se rodičů 

Prorodinných zaměstnavatelů přibývá. A je to dobře. Mezi velkou skupinou rodičů se totiž skrývá mnoho talentů a byla by škoda je neobjevit jen proto, že mají doma malé děti. Na rodiče byste měli pohlížet jako na zdroj schopných a zkušených zaměstnanců a ne jako na bandu flákačů, kteří jsou víc doma než v kanceláři. Rodiče, stejně jako jiné někdy diskriminované skupiny pracovníků, např. absolventi nebo lidi ve věku 55+ vnáší do firem mimojiné tolik potřebnou diverzitu. 

Zaměstnávání rodičů se vyplatí

I když se situace na trhu práce s ohledem na množství volných lidí nelepší, především matky jsou stále „obávaným“ artiklem. Až třetina zaměstnavatelů se je bojí zaměstnávat. Ve skutečnosti tak přicházejí o nesmírně dobré pracanty. Na rodiče byste neměli pohlížet jako na někoho, kdo nedokáže pracovat naplno a je jen doma s dětmi na OČR. Zejména v době, kdy nám Covid ukázal, že hybridní modely práce docela dobře fungují napříč různými pozicemi. 

V čem se mohou (nejen) matky blýsknout?

Firmy, které se nebojí mámy od malých dětí zaměstnávat, se shodují na několika bodech. Tyto ženy jsou většinou vděčné, že mohou chodit do práce a starat se i o jiné věci než jen o rodinu. Z tohoto důvodu jsou velmi loajální. Jsou perfektně zorganizované a velmi dobře zvládají multitasking, práce na několika projektech najednou jim většinou nedělá problém. Umí si dobře plánovat čas. Po návratu z rodičovské dovolené jsou plné čerstvé energie, chtějí se učit novým věcem a vzdělávat, baví je komunikace s lidmi. A hlavně! Chodí do práce rády. 

Co mámy a tátové chtějí? 

Práce je baví, ale nechtějí jí obětovat všechno. Touží po volném čase, který smysluplně stráví se svou rodinou. Najít balanc mezi prací a rodinou může být složité. Zaměstnavatelé však mohou tento problém vyřešit a nabízet svým zaměstnancům, kteří jsou zároveň rodiči, flexibilní pracovní podmínky a další výhody, které jim umožní lépe skloubit pracovní a rodinné závazky. Níže najdete přehled toho, čím perspektivní rodiče úspěšně přetáhnete na svoji stranu.

  • Zkrácené úvazky.

  • Flexibilní pracovní doba.

  • Svoboda v organizaci pracovního dne.

  • Hybridní modely práce a možnost home office.

  • Podpora vzdělávání a osobního rozvoje.

  • Firemní školka, příspěvky na hlídání, příspěvky na letní tábory.

  • Firemní akce typu dětský den, dny otevřených dveří, zahradní slavnost.

  • Dětský koutek v práci.Firmy mohou zaměstnáváním rodičů získat loajální pracovníky, kteří se díky flexibilním pracovním podmínkám budou v práci cítit spokojení.


Hledáte nové zaměstnance?
Výběr těch nejlepších kandidátů můžete nechat na nás.

Víme, kde hledat. O recruitment se rádi postaráme

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779