Zkušenost nezná hranic: Nábor zaměstnanců 55+

10.1.2023

Různé zatěžkávací zkoušky, jako jsou ekonomická krize nebo pandemie, vrhají mnohé firmy do nelehké situace. Většina firem se potýká s akutním nedostatkem lidí a najít kvalitního uchazeče bývá často mission impossible.Spousta firem tak už pochopila, že na nábor zaměstnanců musí jít od lesa a pustí se do hledání talentů i mezi skupinami, které se jim dlouhodobě z hledáčku vytrácely. V minulém článku jsme se věnovali recruitmentu absolventů, teď se podívejme na zaměstnávání generace Baby boomers.

Nábor zaměstnanců ze všech zdrojů

Právě teď je ta správná doba objevit nové možnosti. Pokud vaší firmě chybí zaměstnanci a stále ne a ne najít toho pravého, zkuste se na kandidáty podívat bez klapek na očích. Nezapomínáte na někoho? Nepřicházíte o šikovné pracanty jen proto, že věříte zažitým stereotypům? Při hledání nových kolegů mají výhodu ty firmy, které jsou otevřené a dají šanci i dříve odstrkovaným věkovým skupinám. Třeba právě již zmíněným Baby boomers.

Kdo jsou Baby boomers?

V současné době je to naše nejstarší pracující generace. Jsou to ročníky 1946 až 1964 a pro trh práce je zajímavá především skupina zaměstnanců na prahu důchodového věku, kolem 55 — 60 let. Jací teda jsou?

 

Baby boomers jsou tzv. poválečné děti, většina z nich disponuje výučním listem nebo maturitou, jsou materialisticky zaměření, konzervativní a jsou konzumenty tradičních médií. Nejmodernější trendy v technologiích sice nevyhledávají, avšak ty mladší ročníky se během svého dlouhého pracovního života s počítači už slušně skamarádily. Nemusíte mít tedy strach, že by nebyli schopni napsat email nebo se připojit na online meeting.

Čím vaši firmu obohatí?

Jako zaměstnavatel oceníte především jejich vlastnosti, které jsou dány, jak jinak, generačně. Padesátníci se mohou pochlubit nejnižší mírou fluktuace, pracovat začínali v době, kdy se práce moc často neměnila. Jsou to velmi věrní, stabilní a spolehliví zaměstnanci. Popravdě je radost mít je v týmu.

 

Starší zaměstnanci se ve firmách často ocitnou v původně neplánované roli mentora. Zkušenosti a praxi jim totiž nikdo neodpáře a i přes prvotní předsudky jsou pro mladší generace vzorem díky klidu, nadhledu, koncentraci a skutečnému porozumění oboru.

Díky, že můžeme

Pracující senioři mají další nesporný bod k dobru. Jsou vděční, že mají práci. Mnoho lidí na hranici důchodového věku se vlastně důchodu bojí. Bojí se, že doma rychle zestárnou. Chtějí ještě pracovat, touží být užiteční, chtějí ještě něco vytvářet. Navíc jsou časově dost flexibilní, mají už dospělé děti, nespěchají pro nikoho do družiny. Práci se dokážou plně oddat.

Co můžete nabídnout vy?

Kandidáti 55+ hledají stabilní práci a jistotu trvalého zaměstnání. Ocení dobré a otevřené vztahy na pracovišti, tako vstřícnost a korektnost. Patří ke generaci, která preferuje osobní kontakt a slušnost. Nezapomínejte ani na zpětnou vazbu a projev úcty.

Jak na nábor zaměstnanců 55+

Lidé nad 50 let tvoří celou jednu třetinu ze všech nezaměstnaných, to už je slušná cílovka, kterou byste neměli opomíjet. Do budoucna bude starších zaměstnanců přibývat a je na firmách a HR specialistech naučit se s nimi pracovat. Jak je zaujmout, jak je nalákat na svoji stranu, co jim nabídnout, aby chtěli pracovat právě u vás.

 

  • Vyhýbejte se věkové diskriminaci v inzerátech i ve veškeré komunikaci.

  • Nabízejte zkrácené úvazky i časovou flexibilitu.

  • Zapojte je do úkolů s nováčky a dejte jim možnost přenášet cenné zkušenosti.

  • Pozice obnášející těžší fyzickou práci přenechejte mladším ročníkům.

 

Chtěli byste začít zaměstnávat lidi 55+ a nevíte, jak začít? Poradíme vám, jak na to.

Recruitment je naše parketa. Pomůžeme i vám!

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779