CSR? Poznejte výhody společenské odpovědnosti

14.1.2020

Co je CSR aneb Corporate Social Responsibility aneb společenská odpovědnost firmy? Má smysl být společensky odpovědnou firmou? Má. Čím více ji zakomponujete do vlastní firemní kultury, tím větší výhody vám přinese. 

Společenská odpovědnost: seznamte se 

Pojem označuje v užším smyslu slova odpovědné jednání ze strany firmy vůči zákazníkům, partnerům a zaměstnancům. V širším smyslu slova se jedná o kroky, které vaše firma podniká proto, aby posunula k lepšímu něco, co přesahuje její vlastní rámec.  

Zatímco dříve měla především nárazovou, nesystematickou podobu - typicky se zaměstnanci složili a pod hlavičkou firmy poslali peníze na pomoc zasaženým živelnou katastrofou - dnes přibývá firem, které se společenskou odpovědností pracují systematicky a vytváří z ní součást vlastní firemní kultury. Společenská odpovědnost totiž buduje jméno firmy jak navenek, tak u lidí z vlastních řad.

Přináší tím hned několik výhod: 

  • Zaměstnanci vnímají přesah firmy a jsou ve svém zaměstnání prokazatelně spokojenější, výkonnější a méně fluktují (přidaná hodnota je obzvláště důležitá pro nastupující generaci Z), 

  • Firmě se díky referencím stávajících zaměstnanců snáze hledají noví zaměstnanci

  • Společnost se jeví důvěryhodnější v očích veřejnosti, okolí, případných investorů a tak dále.  

V době neustávajících bojů o zaměstnance je společenská odpovědnost nástrojem, po kterém vedení firem či personalisté sahají stále častěji. Čím déle, hlouběji a systematičtěji se se společenskou odpovědností pracuje, tím lépe pro firmu.  

Pokud nad směřováním společenské odpovědnosti vlastní firmy uvažujete, vyberte si téma, které s vaší firmou nějak souvisí - a propojte spolupráci, jak jen je to možné. 

 

1. příklad: Jeden z vašich zaměstnanců má v rodině případ rakoviny krve. V tom případě můžete například: 

  • Iniciovat mezi ostatními zápis do registru dárců kostní dřeně,

  • Zjistit, co má nemocný rád a pokusit se mu to dopřát - pokud třeba rád cestuje, požádejte zaměstnance, aby mu každý ze vlastní dovolené poslal pohled, 

  • Uspořádejte dobročinné pečení, sportovní den (...) a výtěžek věnujte přímo pacientovi, nebo na výzkum nemoci. 

 

2. příklad: Některý zaměstnanec se chce aktivně účastnit výcviku, respektive adaptace budoucího vodícího psa ve společnosti. Můžete ho podpořit: 

  • Povolte zaměstnanci, aby bral psa s sebou do práce,

  • Pozvěte do firmy cvičitele a uspořádejte pro zaměstnance přednášku o tom, jak se výcvik provádí, co stojí, co všechno musí pes umět a zvládat a jak se k psovi mají oni sami chovat (a jak se naopak nechovat), 

  • Vyzkoušejte si v práci jeden den beze zraku - nechte zaměstnance provádět některé úkony ve speciálních brýlích, v kterých neuvidí nic. Stejně jako nevidomí lidé. Po pár minutách, během kterých se budou muset spoléhat pouze na hmat a sluch si většinou rychle uvědomí, jaké štěstí mají a výrazně stoupne jejich ochota podílet se na projektu - snáze mezi nimi pak další CSR nástroje probudíte k životu. Podobně funguje i simulace života lidí na vozíku.  

 

Způsobů, jak spolupráci navázat, je nesčetně a fantazii se meze nekladou. Dávejte si však pozor na etickou stránku. Nemusíme zdůrazňovat, že pokud se nemoc, havárie nebo jiné neštěstí osobně dotýká některého z vašich zaměstnanců, jedná se o velice citlivou záležitost a je třeba s ním probrat každý krok, který hodláte učinit a formu, kterou hodláte pomoc směrem k ostatním zaměstnancům komunikovat. 

Naopak co se týče environmentálního hlediska - výzva k tisknutí jen opravdu důležitých materiálů, zavedení opatření k nižší spotřebě plastů nebo úklid životního prostředí v okolí sídla firmy - nikoho se ptát nemusíte. Ani se nemusíte bát, že byste se výzvou “chovej se šetrně” někoho dotkli. 

 Držíme vám pěsti v konání dobra.

Máte téma z oblasti personalistiky? Proberte je s námi.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779