Recruitment - kolik kol je tak akorát

18.10.2018

Stává se, že ve svých řadách přivítáte nováčka a po nějaké době zjistíte, že jeho schopnosti a dovednosti nejsou ty, které firma potřebuje? Přitom na pracovním pohovoru se projevoval tak slibně, jeho pohovor byl ukázkový… Jak recruitment neuspěchat, kolik fází a kol je tak akorát? Akorát, abyste o kandidáta kvůli příliš dlouhému výběrovému procesu nepřišli, ale také akorát abyste ho dostatečně poznali?

 

Při recruitmentu vemte rozum do hrsti

Ano, vzhledem k rekordně nízké nezaměstnanosti je to velký tlak nepodlehnout a nevzít kandidáta, který se zdá plus mínus vhodný. Hlavně o něj nepřijít... Přesto je taktické uchazeče prověřit vícekolovým procesem. Někteří personalisté přísahají na svatou trojici, jiní nedají dopustit na 6 kol. Určitě je zodpovědné pohybovat se právě v tomto rozmezí 3 až 6. Po takto důkladném recruitmentu už spolehlivě zjistíte, zda adept zapadne do firmy a bude dlouhodobě přínosem.

 

Hard skills

“Tvrdé znalosti” můžete v procesu recruitmentu poměrně spolehlivě prověřit. U vývojáře nebo testera softwaru můžete na interview zadat kandidátovi konkrétní úkol k vyřešení. A rozhodně si jako personalista přizvěte k pohovoru kolegu, který je u vás interně v dané oblasti špičkou. On položí “ty správné odborné otázky na tělo”.

 

Soft skills

Na uchazečské židli máte kandidáta, který má pro danou pozici bezvadné hard skills. Má ale potřebné soft skills potřebné pro pozici a pro vaši firmu obecně? Zapadne harmonicky do týmu, do firmy, bude nadšeně dýchat vaši firemní atmosféru? Někdy je lepší přijmout nadějného juniora s menšími zkušenostmi než ostříleného seniora, který bude v práci šířit “blbou náladu”.

 

Testovací fáze

Tuzemské firmy už také využívají finesu, která je v zahraničí rozšířená - pozvat potenciálního budoucího zaměstnance na den nebo týden do firmy. Dokonce se personalisté už setkali s uchazečem, který se na tuto možnost sám zeptal! Během této (placené) periody obě strany zjistí, zda si navzájem vyhovují. Nástroj se hodí nejen pro IT firmu, ale i pro pekárnu. Čím delší je testovací období, tím lépe prověříte nejen hard skills, ale také soft skills.

 

 

Nábor zaměstnanců nemusí být věda

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779