Co prozradí (o) uchazeči test osobnosti?

20.8.2019

Osobnostních testů a psychotestů je nepřeberné množství. Uchazeči mohou pomoci s výběrem povolání, vám zas s výběrem uchazeče. Nejsou však vševědoucí. Vždy spoléhejte na vaše zkušenosti. Jsou nad zlato. 

Zapomeňte na psychotest se skvrnami 

Vybavujete si slavnou scénu z francouzského filmu Drž hubu!, kde Gérard Depardieu v roli dobráka Quentina, který svojí prostoduchostí dohání všechny k šílenství, podstupuje vyšetření u vězeňského psychiatra?

  • “Co vám připomíná ta skvrna, Quentine?” ptá se lékař. 
  • “Čistírnu?” zeptá se po chvilce váhání bezelstně Quentin.
  • “Ale ne, Quentine. Jde o tvar té skvrny. Ne o to, jak ji vyčistit...”

Quentinovu pozornost následně přitáhne poletující moucha, kterou se pokusí rozplácnout o stůl. Čimž lékaře vyleká a ten si polije košili kávou. Situaci ustojí ještě s klidem. 

  • “Tak co ta skvrna?” naléhá na pacienta. 
  • “Je taky na kravatě,” poukáže Quentin. 
  • “Ale ne, Quentine, tahleta!” poklepe lékař na papír. 
  • “Na tu kašlu. Mě štve támhleta!” vypálí rozhodně Quentin a hypnotizuje dál skvrnu na košili. 

Scéna vygraduje ve famózním závěru. Pokud film neznáte, scénu si pusťte. A pokud jste jej už viděli, stejně si ji pusťte. Zaručeně vám vykouzlí úsměv na tváři. 

Od filmového okénka se vraťme zpět k psychotestům. Kvůli těm tu přeci jsme. 

Jednoduché otázky pro rychlé výsledky 

Rorschachův test si (možná právě díky filmu) vybaví při zmínce o psychotestech spousta lidí. Metoda je mimořádně náročná na proškolení a správné vyhodnocení, tvary skvrn se navíc přísně střeží. Pokud nejste zkušený psycholog, obrázky skvrn nikdy nikomu ukazovat nebudete. 

Ani trojúhelníky. 

Ani barevné trojúhelníky. 

Ani kombinace trojúhelníků. 

Ani kombinace čtverců. Ani kombinace kulatých čtverců. A tak dále… 

 

Nejspíše sáhnete po jednoduchém otázkovém testu, který vám vedle základních osobnostních rysů uchazeče odhalí také jeho schopnost zaškolit se, začlenit se a komunikovat v kolektivu, pracovat v týmu a případně tým vést. Dále třeba jak zvládá stres, zda umí předcházet konfliktům, míru uchazečovy motivace k práci a tak dále. 

Oblíbený je osobnostní test MBTI. Uchazeč jej zvládne rychle vyplnit a vy získáte představu o tom, koho před sebou máte

Má to však  jeden háček. 

Je natolik populární, že se nabízí potenciální riziko, že bude uchazeč odpovídat nepoctivě. Zkrátka se bude v odpovědích snažit vypadat jiný, než jaký ve skutečnosti je. Ostatně, obelhávat test může i tehdy, pokud otázky nikdy předtím neviděl. Ne, není to příjemné a komplikuje vám to práci. 

Ale víte co?

Nejvíce komplikuje život uchazeč sám sobě. Těžko si s takový přístupem může najít práci na míru, která by jej těšila. 

 

Dejte na “šestý smysl personalisty”  

Ponechme stranou možnost, že uchazeč podváděl. Předpokládejme, že odpovědi kroužkoval dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Pořád vám něco nesedí? 

Takhle zaražený a nejistý, a on je to sebevědomý vůdčí typ? 

A proč mi tahle velmi kreativní osoba servíruje tisíckrát ohrané fráze? 

Málokdo se s trémou setkává tak často, jako personalista při pohovoru. Určitě jste to už zažili. Nervozita zapracovala a … uchazeč si spíš než nové místo zasloužil slitování. Někdo se neumí prodat, někomu je to nepříjemné. A někdo si na své kladné vlastnosti a důvody, proč by byl právě on pro pozici vhodný, v danou chvíli nevzpomene. 

Právě proto byste měli psychotesty používat jako berličku. A spoléhat především na své zkušenosti, na váš vnitřní hlas. Dobrý a kvalitní psychotest vám může pomoci odhalit uchazečovy vlastnosti, které není snadné hned odhadnout. Od těch se můžete odrazit a ušetříte tím čas sobě i uchazeči. Váš lidský faktor je v HR stále k nezaplacení. 

Proto se to taky jmenuje HR! 

Proto jste taky personalista! Přece. 

Má to ještě jednu výhodu, která vás už možná napadla. Když vám váš vnitřní hlas i test budou říkat, že pozice prostě po uchazeče není vhodná, ne a ne a ne, zatímco on bude sveřepě tvrdit opak, můžete se na psychotest odvolat. 

Pomocná ruka pro vás 

Nemáte na testy čas? 

Nechce se vám? 

Nevíte, který vhodný test vybrat? 

Hoďte to na nás! Testování potenciálních zaměstnanců máme za všechny ty roky v malíku. Na holičkách vás nenecháme ani tehdy, pokud stojíte na opačné straně barikády

 

Testům zdar! 

Nemáte na testy čas? Hoďte to na nás!

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779