Benefit benefitu: jaké výhody přináší firemní psycholog

2.9.2019

Když to drhne v životě 

Problémy s dětmi, rozvod, nemoc blízkého člověka. Jak všichni víme, neštěstí nechodí po horách. Těžká období patří k životu a čas od času potkají každého z nás. Kolega, který slabší období právě zažívá, odbornou pomoc ocení. Přitom by sám od sebe k psychologovi nezašel. 

Přítomnost firemního psychologa vylučuje mnoho z klasických výmluv jako nevím, kam jít, nevím, kde hledat, nechce se mi, nejsem přece blázen. Zvlášť zajímavý je vliv na poslední zmíněný příklad. 

Ve vztahu k psychologické péči nás jako národ charakterizuje stud. Stud nad tím, že bychom snad potřebovali pomoc s tím, co se honí v naší hlavě. S nemocným tělem se k lékaři vydáme. Za nemocnou duši se stydíme. 

Pokud má zaměstnanec možnost obrátit se na firemního psychologa, obavu, že by byl ostatními považován za blázna (nebo že by se za něj považoval sám) si “omluví”. Tak to přece zkusím, když mi tu možnost nabízí. 

Není to samozřejmě případ všech, ale jsou tací, kteří by se k psychologovi jinak nikdy nevydali. 

Když to drhne na pracovišti 

Občasné neshody mezi kolegy nemusí být nutně na škodu. Jsou stejně prospěšné jako občasné neshody ve vztahu. Účastníci možná pár dní trucují, nakonec ale platí, že slovní výměna vyčistí vzduch. 

Problém nastává, pokud četnost takových neshod překračuje únosnou mez. Jinak řečeno, není to neshoda, je to krize. Firemní psycholog nastaví aktérům krize zrcadlo, pomůže překonat překážky a konflikt vyřešit. 

Když schází chuť pracovat 

Ztráta motivace ve větší či menší míře zasáhne postupem času každého zaměstnance. A je jedno, že vše v jeho životě je zrovna zalité sluncem, nic mu neschází, výplata chodí včas a v uspokojivé výši. Lidská psychika je prostě složitá. 

Firemní psycholog pomůže motivaci znovu objevit, poradí, jak stanovovat nové cíle, jak lépe plánovat a jak ztrátě motivace účinně předcházet. 

Co víc, spolehlivě odhalí nastupující příznaky syndromu vyhoření. Vám i zaměstnanci ušetří několik měsíců nečinnosti, které jsou v krajním případě potřeba k tomu, aby se zaměstnanec zotavil.  

Když to má všechno dobře fungovat 

Jak jsme zmínili výše, psycholog nemusí nutně zasahovat jen tehdy, kdy problémy otřásají celou firmou. 

Prevence je vždy lepší než léčba. Platí to napříč všemi obory, od lékařství po personalistiku. 

Firemní psycholog hraje důležitou roli při náboru. Zná nástroje, jak zjistit, který uchazeč má pro pozici nejlepší předpoklady. Pomůže se začleňováním nových zaměstnanců. Stávající zaměstnanec může naučit efektivnější komunikaci, čímž vám ušetří spoustu času. A čas jsou peníze. 

Komunikace je achillovou patou lidských vztahů. I těch pracovních. 

Dnes a denně se setkáváme s případy, kdy projekty stojí, termíny váznou a napětí houstne jenom proto, že někdo nevěděl nic z toho, co vědět měl. Nebo věděl něco, ale málo. 

Čím větší skupina, tím náročnější je vést komunikaci efektivně. A tím dražší jsou prostoje a závady.

Obraťte se na firemního psychologa, i když máte pocit, že ve vaší firmě funguje vše bezchybně. Jak praví staré dobré rčení, vždycky je co zlepšovat. 

CHCI VĚDĚT VÍC O SLUŽBĚ FIREMNÍHO PSYCHOLOGA

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779