Magické slovo, které láká i děsí. Je startup váš šálek kávy?

18.5.2020

Každý ekonomický karambol znamená konec některých firem. Svízelná doba však přináší také prostor pro tvorbu a nové nápady. Už nyní se objevilo na trhu několik nadějných progresivních firem, takzvaných startupů. Pracovat ve startup můžete, i když třeba nemáte žádný ohromný a přelomový nápad. Prostě se zde necháte zaměstnat. Co od práce ve startupu čekat? Jaké jsou její výhody a co vás naopak může nepříjemně překvapit, pokud nebudete připraveni? 

Když je nápad, rozjeďte startup. Nebo ne?  

Česká i světová ekonomika má za sebou poněkud turbulentní týdny. Co přesně bude dál, to neví nikdo. Vstoupili jsme do recese, která bohužel znamená konec některých firem. Každá svízelná doba však také přináší prostor pro tvorbu a nové nápady. Čeští podnikatelé už prokázali, že životaschopnost jim rozhodně nechybí. Objevilo se hned několik nových progresivních firem, takzvaných startupů, s nadějnou vyhlídkou na úspěšnou budoucnost. A další budou následovat. 

Možná nemáte to štěstí, abyste sami přišli s přelomovým nápadem. Možná jste se ale k právě vznikajícímu projektu nachomýtli a máte šanci stát se jedním z pilířů, o které se vzrůstající byznys bude opírat. Firmy mají v začátcích zpravidla “pár” zaměstnanců, takže je možné v nich provádět některé činnosti, které ve větších firmách a korporátech nejsou možné. Například: 

 • Svoboda, samostatnost, otevřenost - podstatná část náplně práce se odvíjí od vaší vlastní iniciativy. Nově vznikající firmy jsou navíc obvykle nakloněny filozofii takzvaných svobodných firem - nikdo nikoho nehlídá a zaměstnance nespoutávají regule. 
 • Pravá ruka ví, co dělá levá - respektive všichni mají přehled o tom, co dělají ostatní. Tudíž ví, na koho se obracet, pokud je potřeba něco změnit nebo zlepšit. Díky tomu je snadno vidět pokrok a posun, zatímco ve větším počtu lidem občas jejich dílčí činnosti nedávají smysl. 
 • Každý hlas je vyslyšen, a to i jednotlivě. Mimořádně častý důvod pro to, proč lidé opouští lukrativní pozice a pouští se do menších projektů. 
 • Rozvoj a rozmanitost - s multidisciplinaritou se ve startupech tak nějak počítá. 
 • Samotná podstata startupu - jste součástí něčeho nového, smysluplného. 

Láká vás představa, že se účastníte budování nové firmy takzvaně od píky? Bod pro vás za odvahu snít. Než obdržíte také další bod za odvahu měnit, měli byste si uvědomit ještě tu nejzásadnější skutečnost. 

Náš tip z archivu: Jak se odhodlat ke změně profese 

Když odvaha převáží nejistotu  

Po několika letech práce v korporátu mu došlo, že ani stávající oslnivá mzda mu nenahradí smysl, který ve svém zaměstnání postrádá. Pak ho napadlo něco ohromného, ze dne na den dal výpověď, založil si firmu a dnes už dva roky žije svůj sen s fungujícím startupem, který… 

Příběhy o lidech, kteří dokázali v přetvořit myšlenku v projekt a projekt ve stabilní zdroj příjmů, začínají dost často nějak takto. Nebo alespoň hodně podobně. Na stránky hospodářských magazínů a ekonomických serverů se zpravidla dostávají ti, kteří uspěli. A tak se startup může zdánlivě jevit jako procházka růžovým sadem a rozjezd vlastní firmy jako něco, co zaručeně musí dopadnout dobře. 

Každý, kdo stojí nohama na zemi, ví, že začátek je vždy těžký a nakopnout úspěšný startup vyžaduje víc než jen dobrý nápad. Dva lidé, kteří ve stejný čas rozjedou velice podobný projekt, do kterého vloží podobné úsilí i rozpočet, mohou po nějaké době bilancovat diametrálně rozdílné výsledky. Proč? Protože jednomu z nich chybí štěstí, které je i v sebelépe pojatém podnikání často potřeba. 

Náš tip z archivu: Dream job aneb hodnoty v našem zaměstnání

Právě obava z neúspěchu je to, co lidi od účasti na startupu nejčastěji odrazuje. Tím spíš v době, kdy lze oprávněně očekávat, že najít novou práci bude výrazně obtížnější než dříve. “Startup není pro každého,” zní občas od těch, kteří se na nových projektech podíleli. Jenže, co má ta fráze vlastně komu říct? Stejně tak dobře můžeme říct, že “korporát není pro každého”, “být na volné noze není pro každého”, dokonce i “klasické zaměstnání není pro každého”. Lidé jsou zkrátka různí a každému vyhovuje něco jiného. Pokud cítíte, že startup je to pravé ořechové, máte příležitost se do některého zapojit a nebrzdí vás některý z níže uvedených faktorů, potom směle do toho. 

Do startupu se nepouštějte, pokud: 

 • Nevěříte myšlence, na které stojí - to přece postrádá veškerý smysl. 
 • Jste přesvědčení, že nemůže fungovat - ze stejného důvodu jako v předchozím řádku. 
 • Nevidíte v něm přidanou hodnotu, nepřináší nic nového - teď už to snad ani nemá smysl opakovat. 
 • Jste ten typ zaměstnance, kterému vyhovuje rutina a zaběhlý chod věcí. 
 • Víte o tom, že finanční polštář společnosti není nikterak objemný a pokud se zakázky neobjeví rychle nebo snad ihned, nepřežije - protože zakázky se ihned opravdu neobjeví. 
 • Pokud si nemůžete dovolit několikaměsíční výpadek v příjmech - nemáte sami našetřeno, případně nemůžete počítat s podporou od partnera. 

Přejeme hodně úspěchů v libovolných začátcích a změnách

A nezapomeňte - stále jsme tu pro vás! Takřka ve dne v noci

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779