Pracovní pohovor po telefonu

28.5.2018

Pracovní pohovor po telefonu je dnes již běžnou záležitostí. Pro firmy je to často cesta, jak ušetřit čas personalistů na pohovorech s těmi, kteří se na nabízenou pozici příliš nehodí. Pro uchazeče však bývá pohovor po telefonu noční můrou. Nevidí výraz toho, kdo je zpovídá, mají jen krátký čas se prezentovat a udělat dobrý dojem.

Telefonní zpověď aneb když lovíte práci

Na inzerát jste odpověděli životopisem. Čekáte na pozvání na pohovor a ouha, firemní personalista si s vámi domluví “rande po telefonu”. Připravte se na řadu zvídavých otázek. Vystudované školy, pracovní zkušenosti, vaše motivace nebo očekávání.

Až vše proberete, představí vám personalista danou pozici a její náplň. Nebojte se ptát na to, co vás zajímá. V případě oboustranného zájmu se domluvíte na termínu osobního setkání.

Lovci na drátě

Tak to vypadá, když jste loveni headhunterem. Vytipuje si vás. Zjistí o vás první i poslední (často na profesní síti). Sleduje vás. A poté vás osloví s často neodolatelnou pracovní nabídkou.

První kontakt proběhne pomocí emailu nebo zprávy, kde se představí a krátce popíše konkrétní nabídku práce. Po pár dnech vám zatelefonuje s podrobnějšími informacemi a zkusí zjistit, zda je pro vás nabídka zajímavá. Pokud ano, můžete probrat vaši současnou pracovní situaci, motivaci i cíle. Tento typ pohovoru má jiné grády. Headhunter vás chce ulovit. Jste pro něj zajímaví a vzácní.

 

Připraveným štěstí přeje

Stejně jako u běžného pracovního pohovoru budete pro telefonní kontakt potřebovat základní přípravu. Buďte pozitivně naladění a zdvořilí, buďte sami sebou a mějte připravené otázky, které vás k dané pozici zajímají. Buďte profesionální a důvěryhodní.

Víme, že neumíte věštit z křišťálové koule a je těžké odhadnout, kdy vám telefon zazvoní. Pokud však telefonický pohovor očekáváte, je dobré myslet na některé okolnosti předem. Zajistěte si klidné a ničím nerušené prostředí a pamatujte na plně nabitý telefon nebo pohotovostní nabíječku. Zkuste si cvičně pár vlastních odpovědí nahrát na záznamník, otázky si sepište do diáře nebo bloku, který míváte po ruce.

Haló, tady nová práce

Při pracovním pohovoru po telefonu se soustřeďte na to podstatné – odpovídat na otázky. Nevidíte, co se na druhé straně děje, chybí osobní kontakt. Namíchejte svým hlasivkám pohádkový koktejl – špetku úsměvu a hrst sebedůvěry, dvě naběračky pozornosti a odměrku klidu.

 

Přejeme vám mnoho štěstí a pevný hlas.

Hlavní kancelář

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Brno

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

Praha

APROFES, s.r.o.
Paříkova 11a
190 00 Praha 9

praha@aprofes.cz
Tel: +420 606 089 306

+420 603 456 779