Soukromý/státní sektor. Který je pro vás?

30.10.2019

Nic není černobílé, všechno má své plusy a mínusy. Stejné je to v pomyslném klání státního a soukromého sektoru. Jednoznačně zvolit vítěze je zkrátka nemožné. Něco vám nemůže nabídnout soukromá sféra, na něco jiného byste ve státním sektoru čekali marně. Záleží jako obvykle na vašich vlastnostech a prioritách. 

 

Poznejte výhody a nevýhody  

Můžete si hodit korunou. Nebo porovnat zjevné plusy a mínusy, které obě sféry mají. Vy samozřejmě zvolíte druhou možnost. Přece nenecháte zásadní rozhodnutí - a tím výběr zaměstnání nepochybně je - na kousku rotujícího kovu.

 

Kladné stránky soukromé sféry 

  • Záleží na druhu, velikosti a zaměření firmy, obecně ale platí, že v soukromém sektoru funguje větší volnost ohledně výběru projektů, kolegů i zákazníků. Coby státní zaměstnanec pracujete na tom, co je vám přiděleno, s lidmi, s nimiž je třeba danou záležitost řešit. 

  • Systému “teplých místeček”, odkud vedoucí odešel až v momentě, kdy zamířil do důchodu, načež funkci jaksi “zdědil” jiný služebně nejstarší zaměstnanec, už naštěstí odzvonilo. Přesto, pokud máte ambice, zápal pro věc a tah na branku, rychleji většinou porostete v soukromé sféře. 

  • Totéž platí v případě, kdy si ceníte svých nápadů, toužíte je prosazovat a uvádět v chod. Soukromá sféra nabízí více prostoru pro inovace. 

  • Pokud čekáte, že vaše finanční ohodnocení poroste úměrně vašim zkušenostem a vědomostem, jste na správné adrese. Ve státním sektoru narazíte na “tabulky”. 

Kde má navrch státní sektor 

  • Jistota. Pokud o ni stojíte, práce ve státním sektoru není krokem vedle. Pracovních míst zřizovaných státem každoročně přibývá a ty, které jsou, se ruší jen zřídka. 

  • Výplaty jsou na účtu vždy ve smluvené datum. 

  • Nikdo netvrdí, že práce ve státní sféře je “brnkačka”. Platí zde ale jakási předvídatelnost pracovní náplně. 

  • Zvláště rodičům malých dětí vyhovuje pevně stanovená pracovní doba. Vědí, kdy mají “padla”, mohou si pohodlněji rozplánovat den, odvézt a vyzvednout děti z kroužků a tak dále. V soukromém sektoru - obzvláště na vyšších nebo zodpovědnějších pozicích - nemívá pracovní doba horní ohraničení. Občas na úkor volného času. 

  • V některých oblastech zkrátka nemáte na výběr - třeba soukromého soudce, bohudík, dělat nemůžete. Zrovna v soudnictví je ovšem výhodou to, že se nade vše cení odbornost a vzdělání. Pokud obojí máte, velice pravděpodobně povolání získáte. To platí pro víc státem zřizovaných pozic. 

 

Už víte, který sektor je pro vás vhodnější, nebo stále tápete? Zodpověděli jste si jednu otázku, ale napadla vás řada dalších? 

 

Rádi vám pomůžeme. Jsme tu přeci pro vás. 

 

CHCI REZERVOVAT TERMÍN PERSONÁLNÍHO PORADENSTVÍ

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779