Úspěšný podnikatel v 17ti? Proč ne...

30.7.2015

V dnešní době už se málo kdo drží máminých sukní do plnoletosti. Po nástupu na střední školu většinou vyletíte z rodinného hnízda s odvahou, kterou by vám mohli vaši dědečkové závidět. Svět je jiný. Otevřený, plný možností a lákadel. Člověk se nebojí říct,co chce a co si myslí. Mladí podnikavci, studenti, jsou bezednou studnou nápadů. Jak ale vymyslet, aby si své nápady nemuseli schovávat do šuplíku než jim bude 18?

Nový občanský zákoník dává šanci těm, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy již dříve. Umožňuje nezletilým, starším 16ti let, aby tzv. „přiznali svéprávnost“. Podmínkou je se o sebe postarat a uživit se. To vše z dlouhodobého hlediska.

Pozor!  S přiznáním svéprávnosti nezískáte možnost např. volit do obou komor Parlamentu, či řídit motorová vozidla.

Pozor!  Přiznáním svéprávnosti získáte nejen možnost podnikat, ale také plnou odpovědnost za dluhy, které mohou z podnikání vzejít.

Dítě přece do práce nesmí

Co si budeme nalhávat. Doby, kdy děti byly v 15ti dětmi (z pohledu aktivit a myšlení) jsou už dávno pryč. Zákon na dětskou práci dohlíží pevnou rukou. Závislá práce dětí mladších 15 let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku, je zakázána. Výjimkou jsou činnosti umělecké, kulturní, reklamní či aktivity v oblasti sportu.

Smlouva s nezletilým může být uzavřena za dvou podmínek

  • nezletilý dovršil 15ti let svého věku
  • má splněnou povinnou školní docházku

Máš v hlavě myšlenku? Pusť ji ven...

Přestože nechcete využít nabytí svéprávnosti máte možnosti, jak svůj nápad rozvinout. Využijte studentské soutěže či programy.

Social Impact Award

Soutěž Social Impact Award je pořádán ji od roku 2012. Přihlásit se mohou studenti vysokých a vyšších odborných škol s návrhy projektů, které se snaží řešit společenské a ekologické problémy podnikatelskou cestou. Autoři nejlepších projektů získají mimo jiné finanční odměnu a odbornou podporu (mentoring a účast v akceleračním programu)

Inspirujte se příběhy ostatních, kteří přišli s dobrými nápady a byli úspěšní zde.

Mnoho soutěží vyhlašují také velké firmy:

http://www.ytong.cz/cs/content/studentske-souteze-ytong.php

http://www.isover.cz/mezinarodni-studentska-soutez-2015

http://www.fsv.cvut.cz/student/bakalmag/souteze/

http://cartech.cvut.cz/formula-student/

S kůží na trh

Máte svůj vlastní skvělý nápad? Hledejte mentora, sponzora či agenturu, která vám s ním pomůže. Nemusíte být na všechno sami.

Nezapomeňte!

  • K tomu, abyste mohli v 16ti samostatně právně jednat, pořebujete svolení soudu.
  • O přiznání svéprávnosti můžete požádat vy (nezletilý) nebo váš zákonný zástupce.
  • Do 16ti let může zákonný zástupce ukončit váš pracovní poměr, pokud je to v zájmu vašeho vzdávání, vývoje nebo zdraví.
  • Zaměstnancem se můžete stát jen tehdy, pokud jste dovršil/a 15 let svého věku a zároveň ukončil/a povinnou školní docházku.

Hodně štěstí mladí podnikavci!

 

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779