‚‚Stojím za víc‘‘ - jak můžete získat lepší zaměstnání?

16.7.2023

V zaměstnání tráví většina z nás nezanedbatelnou část života. Není proto divu, pokud patříte mezi ty, kteří by rádi usilovali o lepší zaměstnání. Ať už si pod tím pojmem představujete cokoliv - od lepších mzdových podmínek, přes drobný kariérní postup nebo tým vlastních lidí až po úplný obrat a zásadní změnu oboru. Usilovat o lepší zaměstnání můžete v jakékoliv době i v jakékoliv životní fázi. A pokud k svojí vizi přistoupíte systematicky a účelově, dost možná ji proměníte v realitu.

Lepší zaměstnání - a co to vlastně je?

Kudy se vaše cesty nakonec vydají, je samozřejmě jen a pouze na vás. Pokud ale cítíte na stávající pozici jakýkoliv diskomfort a nevíte, odkud začít, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou se ‚‚rozhoupat‘‘.

V prvé řadě: zastavte se

Dopřejte si ohlédnutí sami za sebou. Kdo jste? Co umíte? Jaké pozice jste doposud zastávali, co vám ve vašich dosavadních zaměstnáních vyhovovalo? Co vás naopak ubíjí? Co chcete dělat v budoucnu?

Tohle všechno je důležité vědět. Řečeno s nadsázkou - pokud toužíte po postu prémiového bankovního speciality, těžko se vám to podaří, pokud budete setrvávat na pozici recepčního (třebaže v téže bankovní budově).

Pokud máte jasno, jak by vaše vysněné povolání mělo jednoho dne vypadat, měli byste začít podnikat kroky, které vás na pozici dovedou. A to co nejdříve.

Všechno ostatní je pro vás marněním času.

Splněno / před vámi

Už jste si zodpověděli výše uvedené otázky? Pokud ano, čeká vás další krok. Jednodušší to bude, pokud máte jasno, kam směřujete. Tehdy můžete zasednout k počítači, zapnout internet a zjistit první i poslední o tom, jaké mají zaměstnavatelé požadavky na uchazeče o pozici, o kterou hodláte usilovat / profesi, které byste se rádi věnovali.

Jaké části nároků byste právě teď dokázali vyhovět?

A u kolika z nich byste naopak museli přiznat, že vaše zkušenosti jsou jen okrajové nebo rovnou vůbec žádné?

V tuhle chvíli můžete opět aplikovat radu, která zde už jednou padla - začít co nejdříve podnikat kroky, které vás k pozici povedou. Chybí vám některá zásadní schopnost? Víte, že se neobejdete bez základů programování (kterými zatím nevládnete), že by se vám hodilo například vypilovat německý jazyk (který je spíš někde na úrovni B1) nebo že si o vysněném povolání budete moci nechat zdát, pokud nezvládnete kreslení v AutoCADu?

Začněte okamžitě hledat způsoby, jak si stěžejní schopnost osvojit. Ať už ve stávajícím zaměstnání, prostřednictvím soukromých/online lekcí nebo rekvalifikačního kurzu. Možnosti tu jsou.

A co když jste z těch méně šťastnějších, kteří neví, jak vlastně vypadá pozice, kterou by jednou chtěli zastávat? V prvé řadě si oddechněte, nejste první ani poslední. Hned vzápětí si dohodněte konzultaci profesního poradenství. Společně zvládneme najít řešení, které vám padne.

Nikdy není pozdě. A nikdy není brzy

Co když máte představu o vysněném povolání, o svých schopnostech i slabinách a zrovna vám přihraje osud (nebo spíš moderní technologie a algoritmy) pracovní inzerát, který přesně odpovídá vašim představám?

Pokud máte dojem, že splňujete požadavky, jděte směle do toho! Jen se ještě naposledy ujistěte, že vaše CV obsahuje vše, co by obsahovat mělo a že mu naopak žádná stěžejní informace nechybí.

Co když naopak víte, že větší část požadavků (zatím) nesplňujete? Dejte na svou intuici. Možná se ještě vážně necítíte připravení a pohovor by pro vás byl pálením cenného času. Pak se do ničeho nenuťte. Vaše šance ještě přijde. Cítíte se naopak připraveni na výzvu? Dobře pro vás. Na rovinu - nic horšího než odmítnutí vás nečeká.

Přesto - nebo právě proto - nepodceňujte ani v nejmenším přípravu na pohovor. Buďte důslední. Že byste v den pohovoru měli znát webové stránky a výroční zprávy společnosti téměř zpaměti, snad není třeba zmiňovat. Běžte ale ještě hlouběji. HR manažer má velmi pravděpodobně profil na LinkedInu, firma zrovna tak. Věnujte jim pozornost, sledujte, čím se zabývají, přemýšlejte o tématech, která řeší. Při pohovoru tak získáte cenné body navíc. A v případě, že byste u pohovoru neuspěli, alespoň zkušenost k nezaplacení.

Získejte přístup k pracovním nabídkám mezi prvními

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779