Hledáte práci? Inzeráty jsou jen jedna z cest

18.9.2019

Pokud přemýšlíte o změně povolání, saháte nejspíš jako většina lidí nejprve po pracovních portálech. Co když ale žádný z inzerátů neodpovídá vašim představám? Práci můžete získat i tak, že budete sami proaktivní. 

Nevíte jak na to? Inspirujte se na pracovních portálech 

Výhodou inzerátů je, že většinou dle požadavků rovnou můžete posoudit, zda se vaše znalosti, schopnosti a dovednosti shodují s představou personalisty, který inzerát napsal. Nabídka a poptávka se střetává ve stejnou chvíli, což je výhodné pro obě strany. 

Inzeráty neodpovídají vašim představám. Co teď? 

Pokud se vám žádná z pozic nezamlouvá, ale víte, že vy sami máte co nabídnout, tak se zkrátka společnosti nabídněte. Máte příležitost odlišit se od ostatních. Uchazeči tento postup používají jen zřídka. Vlastní proaktivní sebeprezentaci přitom personalisté oceňují. 

Víte, co vlastně chcete dělat?  

Pokud ne, sepište si seznam toho, co umíte, co a pro jakou firmu byste rádi dělali a jak velká by společnost měla být, případně v jaké oblasti by měla působit. A myslete na to, kde chcete být třeba za pět let. Kam máte v úmyslu se posunout a jaká pozice by vám to mohla zajistit. 

S konkrétní představou snáze najdete firmu, která bude vašim požadavkům odpovídat. Dejte si čas, vyhledávejte informace o společnostech, které přicházejí v úvahu, ptejte se jejích zaměstnanců. Stávajících i bývalých. 

Firmy, které projdou vaším “výběrovým řízením”, oslovte. 

Inzerát “naruby” 

Napište motivační dopis - shrňte, kde jste pracovali a co jste se naučili, co jste studovali. Obzvláště záležet si dejte na pasáži o tom, čím vás daná společnost láká a jakou pozici byste rádi zastávali. Samozřejmě vysvětlete, proč se pro pozici hodíte a jaký přínos zaměstnavateli nabízíte. 

Připojte strukturovaný životopis. Dbejte na přehlednost, vyřaďte zbytečnou “omáčku”, vložte fotografii. 

Motivační dopis i resumé zašlete na personální/HR oddělení vybraných společností. Přejeme hodně štěstí, někde to určitě vyjde. 

Proč to funguje? 

Protože dáte najevo, že vaše hodnoty a zaměření jsou v souladu s hodnotami a zaměřením společnosti. A to je přesně to, co většina zaměstnavatelů chce. Když si společnost sami vyberete a proaktivně oslovíte, dáváte zaměstnavateli najevo, že s vaší loajalitou a výkonem může počítat. 

Když to nevyjde, nevěště hlavu 

Nemusí to být vaše chyba. Je možné, že společnost prostě nemá na výběr, kapacity nejsou nafukovací. Správná chvíle jednou může přijít. Pracovní místo může vzniknout nebo se uvolnit. A až bude společnost vypisovat výběrové řízení, budete pravděpodobně mezi prvními, na které si personalista vzpomene. 

 

POŘÁD NEVÍTE JAK NA TO? PORAĎTE SE S PROFESIONÁLY

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779