Proces vyhledávání zaměstnanců

1.2.2017

Náborový proces se v každé organizaci trochu liší. U odbornějších pozic je vícekolový, u pozic se specifickými dovednostmi je kandidát podroben hlubšímu testování. Neexistuje žádný univerzální a jedinečný postup.

Obecně se však dá rozdělit náborový proces do těchto kroků: 

1. Ideální kandidát

Než se personální agentura pustí do vyhledávání, specifikuje si s klientem požadavky na ideálního kandidáta. Netýká se to jen profesních zkušeností a znalostí, ale také typu osobnosti, která zapadne do týmu.

2. Vyhledávání uchazečů

Poté co společnost ví, jaké nároky jsou na kandidáta kladeny, pustí se recruiter do hledání. Projde databázi již prověřených uchazečů, zmapuje pracovní trh (školy, firmy, sociální sítě, veletrhy, zájmové skupiny,...). Podle profilů (životopis, motivační dopis) vybírá potenciální kandidáty. Ty nejvhodnější pozve na pohovor, kde jim jednak pozici představí, prověří zda jsou jejich znalosti pro obsazovanou pozici vyhovující a “proklepne” uchazeče po osobnostní stránce.

3. Zrno od plev

Osobní pohovor s vybranými uchazeči rozhodne o tom, kdo bude představen klientovi a kdo ne. Uchazeči jsou prověřeni z hlediska odborných znalostí i osobnostních charakteristik. Podstoupí psychodiagnostické testy (typ osobnosti, adaptabilita, odolnost vůči stresu, praktické uvažování, a další dle obsazované pozice).

4. Kdo půjde dál

Do výběrového řízení ve firmě jsou doporučeni jen Ti nevhodnější. Na druhém kole pohovorů (ve firmě nebo v sídle personální společnosti) se setkají zástupci firmy s vybranými uchazeči. Buď se výběr zúží a následujete třetí kolo nebo je vybrán kandidát, kterému je nabídnuta práce. Třetí možností je, že žádný z vybraných kandidátů nevyhovuje a vyhledávání začíná od začátku.

5. Verdikt “přijat”

Posledním krokem vyhledání zaměstnanců je uzavření smlouvy s kandidátem a jeho nástup do zaměstnaneckého poměru.  Personální společnost často sleduje jeho adaptaci a je k dispozici oběma stranám.

 

Potřebujete pomocnou ruku při náboru? Napište nám.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779