Pracovní pohovor jako první rande

22.1.2019

Jdete na pracovní pohovor do firmy, kde by se vám opravdu líbilo. Jste pekelně nervózní, potí se vám ruce, v krku sucho. Možná lehce propadáte panice, ale zároveň si toužebně představujete, jak těmito dveřmi budete do firmy vcházet každý den.

Teď ale trochu předbíháme...

Velká i malá očekávání

Váš předchozí (pracovní) vztah skončil či končí. Přemítáte, co nového se chcete naučit a jakým směrem svůj život v budoucnu navigovat. Začínáte hledat. “Přehazujete” inzeráty, některé odkládáte stranou. Prohlížíte stránky firem, které vás lákají.

Už nejste žádný “nováček”. Jste na něco “zvyklý/á” a máte svá očekávání. Vedle pozice a její náplně práce je to výše platu, benefity, vzdálenost od bydliště, dopad činnosti na okolí a mnohé další. Z obrovského množství informací vysocháte svůj ideál.

Kamarád “dohazovač” aneb pracovní pohovor přes doporučení

Je čas rozeslat životopisy. Pracuje někdo z vašich známých ve firmě, která vás láká? Neváhejte ho požádat o doporučení na personálním oddělení. Mnoho personalistů by za šikovného uchazeče dalo duši. Navíc, pokud dostanete referenci od stávajícího zaměstnance, jste o krok blíže k úspěchu. Že je vám to trapné? Není důvod! Doba ostýchání už je dávno pryč.

Proklepněte si potenciálního zaměstnavatele

V dnešní době jsou na vzestupu portály, které nabízí recenze od bývalých či současných pracovníků ve firmách. Udělejte si obrázek o své “vysněné” společnosti. Jaké tam panují vztahy? Jsou nadřízení féroví? Je tam přátelský kolektiv? Čekají vás nějaká negativa?

První setkání

Samotné interview je nejpodstatnější částí celého randění, pardon výběrového řízení. Přečetl/la si personalista/ka Váš životopis nebo zmateně lítá očima po papíru? Navazuje oční kontakt? Je vaše setkání vedeno v přátelském duchu? Přeskočila mezi vámi jiskra?

Na rozdíl od klasického rande se očekává, že z pracovního pohovoru vznikne dlouhodobý vztah. Prezentujte se proto co nejlépe. Nic však nehrajte a nepřikrášlujte. I v pracovním vztahu totiž vše časem vyplyne na povrch a přikrášlené dovednosti či hrané osobnostní charakteristiky mohou nevratně poškodit důvěru mezi vámi a vaším zaměstnavatelem. Důvěra je velmi křehká a je neodmyslitelnou esencí každého zdravého vztahu.

Pracovní pohovor jako první rande

Zkuste si tak představit svůj první pohovor ve firmě. Je to začátek všeho. Partneři jsou si rovni, vzájemně se představují a oťukávají. Pokud jsou si strany sympatické (a samozřejmě kandidát splňuje požadované vzdělání, znalosti a zkušenosti), může z tohoto setkání vzniknout dlouholetý a plnohodnotný vztah.

 

Najděte s námi vaši vysněnou práci.

 


Štítky: Hledám práci

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779