Co přinesou lepší časy? Možná větší zájem o firemního psychologa

29.10.2020

Současná doba a její dění dávají zabrat nejspíš každému. Situace, jaká nemá v novodobých dějinách obdoby, je pro člověka náročná po všech stránkách. Tu psychickou nevyjímaje. Jakkoliv je však současnost šílená, přinesla nebo přinejmenším jistě přinese také něco dobrého. Možná poteče ze státního rozpočtu víc peněz do vědy. A možná se naučíme lépe přijímat, že onemocnět můžeme nejen na těle, ale i na duši. Mezi standardními zaměstnaneckými benefity se tak třeba může časem objevit i firemní psycholog.

K psychologovi? Nikdy!

Zatímco zranění či fyzickou bolest se většinou s lékařem konzultovat nestydíme, návštěvy psychologa nebo jiného terapeuta stále obrovská část z nás považuje za nepřijatelné. Není neobvyklé, že člověk vyhledá odbornou pomoc až několik měsíců nebo dokonce několik let poté, co se psychické problémy projeví. 

Důvody jsou nanejvýš prosté - nejčastěji se bojíme reakce okolí. A také sami sebe. Já přece nejsem blázen! Ne, tohle není přehánění. Co se týká psychického zdraví, předsudky zakořenily i zde stejně hluboko jako kdekoliv jinde. Velmi zjednodušeně lze říct, že v očích mnoha lidí je jednodušší přiznat cukrovku než například deprese.

Problémy? Teď i s odstupem 

Není třeba dlouze popisovat a vysvětlovat, v čem je současná situace tolik náročná. Nikdy jsme se s ničím podobným nesetkali. Všudypřítomná nejistota a obavy se nepodepisují jen na ekonomice. Jak napovídá název tohoto článku i předchozí řádky, kolísá také celková nálada ve společnosti. A s ní i psychika jedinců. 

Náš tip z archivu: Personalista na pronájem

Mnozí musí pracovat mnohem víc a usilovněji než dřív. Jiní by pracovali rádi, ale z různých důvodů nemohou. Máme obavy o své blízké, o sebe, těžko můžeme předvídat, co se bude dít. Co víc, nevidíme na konec. Člověk je schopen přizpůsobit se nepříznivým podmínkám výrazně lépe, pokud umí alespoň přibližně odhadnout, kdy jeho diskomfort skončí. To teď ale neví nikdo z nás.

Část lidí si to, že má nakročeno k problémům, uvědomila záhy. To lze podle výzkumů pracovníků z Národního ústavu duševního zdraví vysledovat. Například z trendů týkajících se prodeje určitých léků. Internetové průzkumy - třebaže mohou být výsledky z více důvodů zkreslené - však napovídají, že lidí, kterým pandemie zamávala s psychickou pohodou, je výrazně víc. Také je třeba brát v potaz nevyzpytatelnost lidské psychiky. Mnohá traumata se projeví nějaký čas poté, co je člověk těžkým zkouškám vystaven. 

Psycholog na pracovišti jako standard 

Tento text však nemá vyznít jako další katastrofické proroctví. Takových je už mezi námi beztak dost. Má naopak…

… zase jednou upozornit na to, že lidské nitro je stejně zranitelné jako zdraví fyzické. Ne-li víc. A ujistit čtenáře, který by si tuto zranitelnost uvědomoval, že opravdu není nic špatného ani ostudného na tom, požádat o pomoc odborníka. 

... být výzvou pro zaměstnavatele. Nikdy nevíte, s čím se budete potýkat, co vás čeká, jaká zkouška přijde. Zato s jistotou víte, že úspěch firmy stojí a padá s lidmi. A že psychická pohoda člověka chtě nechtě ovlivňuje výkon, který na pracovišti odvádí. Firemní psycholog, důvěryhodná osoba, která je po ruce tehdy, kdy je to potřeba, je tedy přinejmenším chytrá investice.

Máte jiné téma z HR? I s tím vám pomůžeme. Dohodněte si konzultaci.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.


Štítky: Personalistika

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779