Odhalte kouzlo talent managementu

18.5.2016

Postrádáte manažera s neotřelými nápady v hlavě? Energického a nápaditého, který toho hodně umí a posune společnost kupředu? Nebo potřebujete specialistu klíčového pro vaši výrobu? Franta, který to dělá dnes, půjde za 3 roky do důchodu. A co pak?

Dnešní doba vyžaduje absolutní připravenost. Nejen v oblasti materiálu a řízení výroby, ale také v oboru HR. Boje o kvalitní zaměstnance vrcholí. Věřte, že talentovaní lidé jsou skutečným bohatstvím firmy. Současná situace si žádá chytré a účinné řešení.

Zahrňte do HR procesů vaší firmy TALENT MANAGEMENT

Nebojte se, nejedná se o televizní talentovou soutěž. Talent management podporuje růst stávajících nebo nově příchozích zaměstnanců, kteří sice mají velké a dostačující znalosti, ale málo praktických zkušeností. Aplikací talent managementu na současné zaměstnance předejdete jejich nespokojenosti a případnému odchodu. Zeptejte se, kam se chtějí posunout, čeho chtějí dosáhnout.  Vychovejte si vynikajícího manažera nebo třeba klíčového specialistu včas.

Není talent jako talent

Považujete za talenty jen pár klíčových zaměstnanců, kteří přinášejí do firmy nové nápady, dohlížejí na projekty, podávají nadstandartní výkony? Jsou to tahouni s přirozenou autoritou, které práce baví a jsou vždy o krok napřed před ostatními? 

NEBO

Jste přesvědčeni, že talent se skrývá v každém vašem zaměstnanci a jen je potřeba jej odhalit a rozvinout?

Je pouze na vás, jaký přístup si zvolíte. Rozhodněte se však předem. Od zvoleného přístupu se odvíjí celkové nastavení a použité HR procesy.

Milí HR pracovníci. Chcete-li začít ve vaší firmě s talent managementem, zajistěte si předem plnou podporu managementu či vlastníka. Bez ní není reálná šance na efektivní implementaci. Vy, jako HR oddělení či pracovník, jste pouze zodpovědný za správné vzdělávání a implementaci přístupů.

Malá nebo velká?

Malá nebo velká firma, je to jedno. Pokud chcete zavést talent management, musíte mít „jen“ jasně danou organizační strukturu.

Hledání talentů v praxi

Příprava na lov

Než se pustíte do boje o talenty, zeptejte se sami sebe na pár otázek:

 • Kolik a jaké lidi potřebuji?
 • Podporuje vedení firmy talent management?
 • Proč zaměstnanci odcházejí?
 • Co zaměstnancům nabízíme a co nového můžeme nabídnout?
 • Kdo se k nám bude hlásit?
 • Jakou máme pověst a jak ji můžeme vylepšit?
 • Jak si stojíme mezi konkurencí?
 • Máme nastavenou organizační strukturu?

Lovit ve vlastních vodách POVOLENO

V dnešní době je na trhu dobrých „hotových“ lidí opravdu málo. Když už zainvestujete do náboru, získáte většinou někoho, kdo se vzdáleně podobá ideálu. Zkuste to jinak. Zalovte ve vlastních vodách. Udělejte interní výběrové řízení, podívejte se do hodnocení zaměstnanců. Budete překvapeni, že pro zlatou rybku nemusíte do rozbouřených vln pracovního trhu, ale ulovíte ji mnohem blíž.

Rybka v síti

Talent jste získali. Co teď? Pamatujte na to, že objevem talentu to nekončí, spíše začíná. Vytvořte individuální plán rozvoje, navrhněte kariérní plán, plán nástupnictví. Zapojte metody jako coaching, mentoring, rotace, leadership, osobní plán vzdělávání a učení. Nečekejte, že „výchova“ talentu bude trvat 3 měsíce. Ideální doba „zrání“ je 2-3 roky.

Nevychovávejte talenty pro konkurenci

Hýčkejte si svého talentovaného zaměstnance. Dopřejte mu nadstandartní motivační systém s přihlédnutím k jeho individuálnímu naladění a postavení. Má rodinu? Umožněte mu flexibilní pracovní dobu a práci z domova. Má méně než 30 let?  Zřejmě bude usilovat o kariérní postup. Mezi motivační prvky patří i zapojení do projektů (mezinárodních), dodání důležitosti a dodržení slibů.

A když někdo opravdu odejde? Zeptejte se na důvod. Třeba váš systém není nastavený úplně správně.

Úspěšný talent management

Zpětnou vazbu vám dá samotný účastník, jeho nadřízený a HR specialista. Ti všichni posoudí, zda je vzdělávání nastaveno správně a zda je účastník schopen používat a předávat získané znalosti. 

Profit nebo úspora? Aneb co z toho budu mít

Co si budeme povídat, vzdělávání zaměstnanců není levná záležitost. Investovat musíte do náboru i do vyhledávání talentů. V konečném důsledků se vám to ale vyplatí. Díky talent managementu dojde ve vaší firmě ke:

 • zlepšení celkových ekonomických výsledků,
 • zlepšení kvality služeb nebo výrobků,
 • zvýšení atraktivnosti firmy jako zaměstnavatele,
 • vyšší angažovanosti a spokojenosti zaměstnanců ? nižší fluktuaci,
 • snížení nákladů na nábor a adaptaci nových zaměstnanců.

Objevte kouzlo talent managementu. Vychovejte si tahouny firmy a neztraťte ty, kteří vás posunují dopředu nyní.

Chci pomoci s talent managementem

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779