Správná řeč těla při pohovoru

26.4.2022

Proč je řeč těla důležitá

Váš úspěch při pohovoru nezáleží jen na vašich pracovních schopnostech, ale také na vašem vystupování. Mnoho povahových vlastností se totiž promítá do řeči těla. Gestikulace, držení těla, mimika i intonace hlasu a způsob chůze, to vše o vás dává vašemu okolí informace. Vytvoření správného dojmu na pohovoru tak může být právě tím, co vám pomůže vytoužené místo získat. Poradíme vám, na co se zaměřit a pozitivně tak zapůsobit na personalistu.

Soustředěný a přiměřený oční kontakt

Správný oční kontakt je základem neverbální komunikace. Buďte klidní a při hovoru se personalistovi dívejte do očí. Vzbudíte tak dojem otevřenosti a upřímnosti. Pokud se váš pohovor povede více lidí, snažte se udržet oční kontakt se všemi, aby se necítili opomíjení.

Gestikulace

Důležitým neverbálním ukazatelem jsou vaše ruce. Snažte se vyvarovat přehnané a výrazné gestikulace, ať nebudíte dojem, že něco tajíte a chcete odvádět pozornost. Dejte si pozor i na nervózní bubnování prsty nebo hraní s drobnými předměty. Ideální je ruce bolně položit na stehna nebo opěrky křesla. Nesvírejte ruce v pěst, ale snažte se nechat dlaně otevřené, abyste působili vstřícněji.

Respektujte osobní prostor

V našich končinách je pro většinu lidí nepříjemné, když jim někdo cizí svou přítomností narušuje osobní prostor. Při pohovoru je ideální vzdálenost mezi uchazečem a personalistou přibližně jeden metr. U podání ruky je nevhodné ke stisku přidávat i druhou ruku. Při správném podání ruky se druhému podíváme do očí, lehce se usmějeme a ruku jemně stiskneme. Stisk by měl trvat jednu až dvě sekundy. Pokud si nejste jistí, raději si podání ruky předem natrénujte, aby nebyl stisk příliš silný nebo naopak nebyl ve stylu „leklé ryby". Nezapomeňte, že na pohovoru jako první podává ruku vždy personalista.

Přejeme vám hodně štěstí na pohovorech. Napište nám do komentářů, o jakou pozici jste usilovali, když jste naše tipy použili.

 

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779