Růst mezd na každém kroku. Jak se kráčí personalistům?

10.9.2019

Neuplyne snad týden bez novinového článku o rostoucích mzdách. Zvěsti o bohatnoucím Česku a zvyšujících se platech číhají na každém rohu. Těžko říct, jestli znervózňují více ty, kteří si o vyšším příjmu mohou nechat jen zdát, nebo ty, od kterých se očekává, že budou mzdy také navyšovat. Jak se s růstem mezd s chladnou hlavou popasovat? 

Mzdy, věčné nevděčné téma 

O mzdách, nárůstu mezd a vyhlídkách na vyšší příjmy se mluví stále častěji. Lidská práce má nezpochybnitelnou hodnotu. Na lidech vše stojí, s lidmi vše padá. Lidé jsou alfou a omegou každé firmy a každý člověk by měl dostat za svůj výkon odpovídající odměnu.  

Je dobré, když zaměstnanec zná svoji hodnotu a umí si o adekvátní ohodnocení říct. Pak je jednodušší nastavit podmínky tak, aby byly spokojené obě strany. 

S tím, jak se vyšší mzdy dostávají do “kurzu”, jsou však stále častější odlišné scénáře. Na vstupních, ale také na průběžných hodnotících pohovorech, požadují zaměstnanci ohodnocení, které neodpovídá jejich znalostem a zkušenostem. 

V druhém případě požadují mzdu, na kterou by nepopiratelně měli mít nárok, ale na kterou vy coby zaměstnavatel zkrátka nedosáhnete. 

Nebudeme si nic nalhávat. Není to jednoduché, ale překážky jsou od toho, aby se překonávaly. Co tedy s tím? 

 

Pomůže vám audit 

Nakolik jsou vaše mzdy konkurenceschopné, zjistíte pomocí průzkumu mezd. Dozvíte se, jaké finanční ohodnocení získávají zaměstnanci na srovnatelných postech ve vašem regionu. Získáte užitečné vodítko při nastavování platových podmínek. Možná se dozvíte, že fakt musíte přidat. Jak už jsme si řekli, vše stojí a padá s lidmi. Bez nich se neobejdete. 

Pokud byste rádi lépe zaplatili schopného zaměstnance, ale prostředků se vám nedostává, zamyslete se, co můžete dělat jinak. Rozhodně nemáme na mysli vytloukání klínem ani “chudým brát a bohatým dávat”. Řešení má zkratku PMP: personální, mzdový a procesní audit. Výsledky se dostaví na všech frontách. 

Zefektivníte procesy a odhalíte mezery, v ideálním případě zaplatíte schopné lidi a navíc vytvoříte rezervy pro “hubenější” období. Posviťte si na mzdy ještě dnes

 

 

AUDIT BEZ STAROSTÍ? OZVĚTE SE NÁM!

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779