Proč je recruitment s personální agenturou výhra

30.11.2022

„Máme vlastního personalistu, proč bychom si tedy na recruitment najímali externí personální agenturu?“. To je velice častý argument, se kterým přichází denně do styku velká část HR komunity. Už dávno se však přišlo na to, že některé služby je dobré outsourcovat, ať už se jedná o IT, marketing, účetnictví nebo právě HR. To ale v žádném případě neznamená, že máte vyhodit celé vaše oddělení, ba právě naopak. Interní i externí kolegové mohou velmi efektivně spolupracovat a uvidíte, že výsledky se brzy dostaví. 

 

Jednou z nejdůležitějších HR aktivit je recruitment a právě na nábor nových zaměstnanců je výhodné služby agentury využít. Pojďme se spolu podívat na 5 důvodů, proč je lepší svěřit recruitment do rukou personálce.

Odborný recruitment

Na rozdíl od interního HR oddělení se personální agentura věnuje čistě náboru zaměstnanců. V této problematice se neustále vzdělává a rozvíjí. Monitoruje trh, mzdy i konkurenci. Umí v tom chodit.

 

Personalista ve firmě má naopak na svých bedrech nespočet úkolů a jeho agenda je většinou velice široká — hlídá smlouvy i docházku, řeší benefity i školení, často vytváří rozvojové i mzdové plány, účastní se porad s vedením. Hodně administrativy a operativy. Proto nikdy nemůže proniknout do hloubky náboru tak, jako agentura. Agentury se navíc často specializují na určité obory, např. pouze na nábor IT pracovníků. To potom umí vyhledat i skutečné talenty.

Zkušenosti k nezaplacení

Pokud nejsou nábory vaším denním chlebem, nikdy nemůžete sesbírat tolik zkušeností jako agentura, která jich má na svém kontě klidně stovku za měsíc. Agentura má promyšlený a zautomatizovaný náborový postup a know-how, takže všechno šlape jako hodinky. Agentury musí sledovat trendy i vývoj na pracovním trhu, znají kandidáty. Protože to zkrátka dělají pořád!

Ve skutečnosti ušetříte

Většina firem se bojí, kolik je bude personálka stát. Ano, je to náklad v rozpočtu navíc. Ale v dlouhodobém horizontu můžete díky práci personální agentury ušetřit nemalé peníze. Tím, že si agentura vezme celý nábor pod svá křídla, vám zbyde prostor na důležitější HR úkoly, které za vás nikdo jiný neudělá. Díky odbornosti a zkušenostem je pravděpodobné, že agentura najde toho pravého zaměstnance hned napoprvé a vy tak předejdete zbytečným nákladům na onboarding a první mzdy nevhodně zvoleného uchazeče. 

A toho času…

Recruitment nestojí jen peníze. Ale hlavně čas. Vymyslet a vystavit chytlavý inzerát, čekat na dostatek odpovědí, pročítat desítky až stovky životopisů, vyhodnocovat vhodnost kandidátů, pak samotné pohovorování, testování, vyjednávání mzdových podmínek, příprava návrhů pracovních smluv… A to vše při každodenních povinnostech. Je toho nad hlavu.

 

Jakmile předáte personální agentuře vaši představu o ideálním kandidátovi, ta už vám výrazně usnadní práci tím, že:

 

  • se postará o tvorbu náborového inzerátu a vystavení na místa, kde bude vidět,

  • bude pročítat a vyhodnocovat stovky CVček,

  • udělá kvalitní předvýběr uchazečů, včetně hodnocení, silných a slabých stránek,

  • může kontaktovat bývalé zaměstnavatele ohledně referencí,

  • vyjedná mzdové podmínky.

 

Personalisté ve firmě se tak vyhnou zbytečným schůzkám s nevhodnými kandidáty a potkají se už jenom s těmi, kteří byli agenturou vybráni jako ti nejlepší. 

Síť se neustále rozrůstá

Personální agentury mají šikovné databáze a slušnou síť potenciálních dostupných kandidátů. Vědí, kde hledat, kam sáhnout pro toho pravého. Každý obor má svá specifika a na každou profesní skupinu platí něco jiného. A to personálky díky bodům zmíněným výše umí. Mezi potenciálními kandidáty se dokáží rychle zorientovat a často dokáží ušetřit finance za vystavení inzerátu na pracovní servery, protože kandidáta lapnou už ve své síti.


Recruitment nemusí být věda, pokud víte, jak na něj. Jestli nemáte dostatek času a zkušeností, přenechejte starosti s náborem nám.

S náborem zaměstnanců vám rádi pomůžeme

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779