Pomocná ruka jménem outplacement: nenechte zaměstnance na holičkách

14.9.2020

Nouzový stav, mediální masáž, obavy z budoucnosti… nečekaných situací, kterým museli zaměstnanci napříč obory v poslední době čelit, není málo. Alespoň chvíli se potenciálního propouštění obával snad každý. U určité skupiny lidí se jejich obavy navíc naplnily. V náročném období může - stále ještě svým - zaměstnancům podat pomocnou ruku zaměstnavatel. Outplacement je účinný způsob, jak celý proces zvládnout tak, aby všechny zúčastněné bolelo propouštění co nejméně. 

Propouštění + outplacement = férový přístup  

Ztráta zaměstnání je nepříjemná a citlivá záležitost. Ruku v ruce s nastupující existenční nejistotou jdou často i výčitky vůči ostatním, sobě samým i ztráta sebedůvěry. Člověk klesá na mysli a zatěžuje hlavu řadou “škodlivých” otázek. 

  • “Jak teď utáhnu domácnost?” 

  • “To má být odměna za celé ty roky tady?” 

  • “V jedné práci mě nechtějí, proč by mě chtěli v jiné?” 

Je v zájmu zaměstnance i zaměstnavatele, aby k podobným úvahám vůbec nedocházelo. Jak to udělat? Tím, že se šance propouštěných na získání nového pracovního místa začnou maximalizovat ještě v době, kdy jejich pracovní poměr trvá. Za pomoci nezávislé třetí strany, odborníka na personální záležitosti, který se v problematice propouštění vyzná. V rámci možností dokáže situaci zvládnout a vybalancovat v konečný prospěch všech zúčastněných. 

Takzvaný outplacement představuje komplexní péči nejen při hledání nového zaměstnání. Zahrnuje poradenství při sestavování životopisu, tvorbě motivačního dopisu, trénink pohovoru a celkovou pomoc při zorientování se na trhu práce. To je zvlášť hodnotné pro ty, kteří v jednom zaměstnání strávili delší dobu a s trendy v zaměstnávání zcela ztratili kontakt. Díky tomu rostou jejich šance na získání nového pracovního místa.

Kouč nebo psycholog je k ruce těm, kteří ztrátu zaměstnání nesou hůře než ostatní. Pomůže nastavit mysl tak, aby se ze strašáka v podobě výpovědi stala šance a výzva. Na základě zjištění z psychologických testování se někteří dokonce mohou rozhodnout změnit obor a jít zcela jiným směrem.  

Outplacement jako zbytečná investice? Ne! 

Častým argumentem proti outplacementu je, že investice do odcházejících zaměstnanců představuje zbytečný výdaj. Těžko říct, jestli je nějaký motiv vzdálenější pravdě. 

Zaprvé, i když je jedinec “budoucím bývalým zaměstnancem”, stále platí, že jde o člověka, na kterém firma stavěla svůj byznys. Pokud je v silách zaměstnavatele pomoci propouštěnému situaci snáze ustát, měl by to udělat. Zadruhé, outplacement je i jakási náplast pro zaměstnance, kteří zůstávají. Znamení, že i kdyby došlo na nejhorší, zaměstnavatel udělá maximum také pro ně. A stejný signál dává společnost svým obchodním partnerům a veřejnosti. 

Zkrátka, jde o způsob, jak podpořit v těžkých časech morálku uvnitř firmy a navenek posílit obraz schopného a zodpovědného zaměstnavatele. A to se počítá. 

Personální záležitosti řešíme dnes a denně. Přijďte se poradit

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779