Jak na práci z domu? Zvládněte delší home office pomocí jednoduchých triků

19.3.2020

Podobnou situaci zažil každý, kdo někdy maturoval. Pamatujete si, kolikrát (a jak rádi a dobrovolně) jste umyli během svaťáku nádobí? Doma se vždycky najde alespoň několik faktorů, které člověka ruší od práce. Proto home office nevyhovuje každému. Jak získat potřebnou disciplínu, abychom své povinnosti úspěšně splnili? 

Home office za trest? Kdepak

Mnoho zaměstnanců, kteří možnost pracovat z domova mají, přesto chodí do práce a využívá tento benefit méně, než je pro ně možné. Proč? V práci, v kanceláři mezi kolegy se některým lidem jednoduše soustředí lépe. Jsou produktivnější, udělají více práce a splní více úkolů za kratší dobu. Pokud zůstanou doma, mají problémy se sebekázní a stojí je velké úsilí se ke svým pracovním povinnostem “dokopat”. 

Patříte mezi ně? Pak nejspíš nemáte ze současné situace radost. Inu, buďto můžete naříkat, jak vás práce z domova nebaví a omezuje, nebo se k překážce postavíte čelem. Které řešení vám přijde lepší? Zřejmě to druhé, jinak byste článek vůbec nezačínali číst.

 

Než se pustíte do práce 

Pracovat z domova vyžaduje silnou vůli, motivaci a sebedisciplínu. Čím méně rušivých elementů kolem sebe budete mít, tím lépe se vám bude soustředit. Jasně, zní to jako triviální rada, ale divili byste se, kolik lidí se například posadí v obývacím pokoji před televizi - byť vypnutou - a čeká, až se práce začne sama od sebe dařit. 

Nezačne. Z principu byste si neměli práci “tahat” tam, kde obvykle odpočíváte nebo se bavíte. A to nejspíš obývací pokoj je. Najděte si klidnou místnost, nebo alespoň kout, který nemáte primárně spjatý s volnými chvílemi. Pohodlně se posaďte, odstraňte ze stolu  vše, co by vás rušilo, či odvádělo vaši pozornost. 

Povolen je jeden záchytný bod, na který se podíváte pokaždé, když budete o něčem přemítat. Ne nadarmo mívají ve filmech vysoce postavení manažeři, velitelé vojenských jednotek a další hodnostáři na stole fotku milované bytosti. Pokud nejste zrovna fanoušky sentimentu, místo fotografie si postavte na stůl třeba sklenici s vodou, ať dodržujete alespoň pitný režim.

Seznam a fajfky 

Pokud si před prací na kousek papíru do bodů sepíšete, co dnes musíte nutně udělat, a během výkonu budete splněné položky odškrtávat, každý “odfajfkovaný” bod vás zvláštním způsobem potěší a motivuje vás k další práci. Jde snad o nejjednodušší a zároveň nejúčinnější trik lidí, kteří pracují častěji z domu. Jednak získáte přehled, jednak dobrý pocit, až uvidíte, jak práce postupně ubývá.

Pohyb a pohodlí

Moudré knihy radí, abyste se nejpozději po hodině intenzivní práce v kanceláři zvedli a šli se projít, dali si kávu, prohodili pár slov s kolegou. Poslední bod pochopitelně odpadá, hledat rozptýlení v telefonátu s kolegou je sice možné, avšak nepraktické. Už proto, že nevíte, co dotyčný právě dělá, jestli jej náhodou nevyrušíte uprostřed soustředění. 

Zato v jiných ohledech vám domácí prostředí poskytuje jednoznačně více svobody než kancelář. Zajděte si do spíže pro něco dobrého za odměnu. Nebo se - ještě lépe pro vás a především pro vaše zdraví - protáhněte, udělejte pár kliků, dřepů, zaposilujte si s činkou. Nemáte-li činku, improvizujte. Stejně dobře vám poslouží i velká láhev vody.  

Menší aktivita je prospěšným pomocníkem i v případě, že se vám nějakou chvíli už nedaří hnout s prací. Máte za úkol napsat důležitý mail, ale místo úspěšné formulace vět a souvětí mažete již několikátou verzi? Dejte si cvičební desetiminutovku, vyvenčete psa, vyjděte na balkon a protáhněte se o zábradlí. Rčení “sedím si na vedení” nevzniklo jen tak. Jeho autor dobře věděl, co s člověkem dočasné opuštění židle dokáže udělat. 

A mimochodem, nezůstávejte v pyžamu. Oblečte se tak, aby vám bylo pohodlně, ale aby bylo zároveň jasné, že jste z domácího modu přepnuli do pracovního. Zdá se na první pohled neuvěřitelné, že by na pracovní kázeň mohl mít vliv župan, ale je to tak.

Kam s dětmi 

Ne, není to jednoduché a čím jsou děti menší, tím složitější je vysvětlit jim, že “teď Aničko opravdu musím pracovat”. Slibovat dětem materiální odměnu, když chvíli vydrží tiše a nechají vás pracovat, též není vhodné. Uplácet děti zkrátka a jednoduše není výchovné. 

Mluvte s dítětem jako s dospělým. Vysvětlete mu, že máte povinnosti, které nepočkají, že musíte vydělávat peníze proto, abyste mohli žít v tomto domě/bytě, jíst potraviny, které vám chutnají, jezdit na výlety, které vás těší. A že až své úkoly splníte, půjdete si hrát na to, na co si jen dítě přeje. Stojí to úsilí, ale všichni vám určitě na začátku říkali, že být rodičem není sranda. 

Pokud potomka nevyhnutelně musíte zabavit televizí nebo tabletem, dbejte na to, aby obsah zábavního programu nebo hry dítěti dal vědomosti, rozvoj, aby jej obohatil co do rozhledu a informací.

ŘEŠÍTE HR? MY MÁME ŘEŠENÍ

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779