Dovolená za trest nebo za odměnu?

14.6.2016

Letní dovolená klepe na dveře. Termíny už máte bezpečně zaškrtnuté v kalendáři a nahlášené u nadřízeného. Po večerech listujete katalogy cestovních kanceláří a „lustrujete“ webové stránky všech prověřených cestovek.  Tak … kam to bude letos? Za sluncem? Na hory? Procestovat Evropu? Nebo dál....? Někteří z vás mají dovolenou vybranou a teď už jen „čekají“ až si sbalí plavky/knížky/treckingové boty/kolo/stan/rybářské pruty.... Každý podle svého gusta.

NEBO

Letní odjezd je pro vás noční můrou. Týden před plánovaným volnem máte žaludek stažený strachem, zda všechno stihnete. V práci jste do večera. Nemáte čas ani chuť se na prázdniny těšit. A po návratu? Doháníte „proflákaný“ týden. Jste unavení a vyčerpaní víc než před dovolenou?

 

Chcete si užít dovolenou bez myšlenek na práci? Bez výčitek, co všechno jste ještě nestihli a bez stresu, co vás po návratu čeká? Máme pro vás pár tipů:

Čistý stůl

„Ještě musím udělat a poslat šéfovi tu tabulku, kterou po mě chtěl už před týdnem. Měl bych zavolat klientovi a domluvit s ním schůzku ještě než odjedu. Deadline dokončení projektu je týden po dovolené. A do toho porada celého oddělení...“

Poznáváte se? Taky chcete před dovolenou smazat všechny resty?

Nepodléhejte panice! Nechtějte dodělat vše! Vyberte si ty nejdůležitější úkoly a na ty se před plánovaným volnem soustřeďte. Vaše práce přece odjezdem na dovolenou nekončí. Po příjezdu navážete a vše bude jako dřív. Jen...

Počítejte s tím, že dovolená dovolí vaší hlavě „vypnout“. Zapomenete věci, které jsou teď samozřejmé. Rada zní: Sepište si seznam úkolů, nápadů, připomínek a restů. Po návratu z dovolené se snadněji zorientujete a rychleji naskočíte do kolotoče pracovních povinností.

Momentálně nejsem přítomen

Voláte svému obchodnímu partnerovi s důležitým požadavkem a jeho sekretářka vám klidným hlasem oznámí, že má 14 dní plánovanou dovolenou. Pomyslíte si: „To mi nemohl dát vědět?“

Zachovejte se jinak. Buďte profesionální a kolegiální. Informujte o své plánované dovolené obchodní partnery, klíčové klienty a kolegy včas. Pověřte některého ze svých kolegů, aby vás po dobu vaší nepřítomnosti zastupoval.

Nezapomeňte si nastavit automatickou odpověď. Uveďte v ní, jak dlouho budete pryč a kdo vás v urgentních případech zastupuje. Vyhnete se tak zbytečným telefonátům a dotazům.

POZOR! O svých dovolenkových plánek informujte jen své pracovní kolegy. Nechlubte se dovolenou na sociálních sítích. Po návratu domů by vás mohlo čekat nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu. 

Nerušit, prosím

V lese, kde se kocháte jen zvuky ptáků, bzukotem včel a krásnými úlovky hub, vám v kapse vrní několikrát za hodinu telefon. Jednou je to šéf, který nemůže najít fakturu (a přitom jste mu ji před odjezdem dali na stůl). Podruhé kolega s dotazem, kdy je termín školení (je to uvedeno na nástěnce u kávovaru). Klasika?!

Znakem dobré firemní kultury je, že vám nadřízený nebo kolega nebudou na dovolenou volat s každou maličkostí. Během volna potřebujete „vypnout“ a načerpat duševní síly. Myšlenky na práci tomu rozhodně nepomáhají.

Změna je život

Vstáváte v osm. Místo otravného budíku vás ze sna vytahují sluneční paprsky a zpěv ptáků. Snídáte na zahradě. Pak jdete plavat/ na túru/ do lesa/ čtete si…. Po obědě si zdřímnete. Máte minimum povinností. Čas je jen váš.

Ano, o dovolené se náš režim mění. Je volnější a možná bezstarostnější. Změna prostředí a aktivit je velmi důležitá pro maximální využití vašeho volna. Trávíte dovolenou doma? Vysedáváte u televize, dopoledne vyřídíte pár pracovních emailů, trochu uklízíte? Takto mnoho duševních sil nenačerpáte.

Zkuste se zcela odpoutat od práce – vypněte pracovní telefon, nečtěte pracovní emaily. Věnujte se svým koníčkům, pohybu i odpočinku. Nenechte práci, aby vás okrádala o soukromí.

Jeden, dva nebo tři?

První dny dovolené jsou většinou ještě všichni hlavou v práci. Co se asi v kanceláři děje? Opravu jsem udělal/a vše? Čas letí a než se vzpamatujete, už zase balíte kufry a jedete domů.

Právě proto odborníci doporučují: „Ideální délka dovolené je 3 týdny, minimálně však 14dní v kuse.“

1. týden               Myslíte na práci.

2. týden               Zvykáte si na trochu jiný denní režim.

3. týden               Opravdu relaxujete.

Dopřejte si bezstarostnou dovolenou nabytou odpočinkem, zážitky, radostí a časem stráveným se svými blízkými. Načerpejte fyzické i psychické síly. A hlavně si to UŽIJTE!

Všude dobře, doma nejlíp

Klíče v zámku, známé vrznutí dveří, vůně domova....a jste zpět. Kufry jste postavili do předsíně a s úsměvem na rtech vzpomínáte na dovolenou. Čas se ale nedá zastavit. Zítra je pondělí, a vás čeká PRÁCE. Nenechte se však okrást o poslední den svého volna. Stáhněte si v klidu fotky, vybalte třeba pár věcí.

Večer si nachystejte věci na nový pracovní den. Usnadní vám to nezvykle brzké vstávání za asistence protivného elektronického kohouta. V práci vytáhněte ze šuplíku svůj připravený seznam „úkolů“ a prostě se do toho pusťte.

Vítejte zpět ve víru každodenního shonu. A těšte se na další dovolenou!

Chybí vám to týmu schopní lidé? Napište nám.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779