CV břitva: nedávejte do životopisu, co do něj nepatří

20.10.2020

Návodů k tvorbě životopis jsou na internetu mraky. Aby také ne. Můžete mít všechny předpoklady pro pozici, o kterou usilujete - ale bez dobrého CV nedostanete ani pozvánku na pohovor. Díváte se spokojeně na svůj životopis a říkáte si, že mu nic mu nechybí? A co když naopak něco přebývá? “Méně je někdy více” platí i pro životopis. 

Životopis chce svůj čas

Že přípravě životopisu věnujete určité úsilí a přemýšlení a že podle toho vaše resumé také vypadá, to dnes každý personalista považuje za samozřejmost. Za důkaz toho, že o pozici skutečně stojíte. Pokud životopis tento předpoklad očividně nesplňuje, velmi pravděpodobně skončí “v koši”. 

Se sepsáním životopisu tedy rozhodně neváhejte a nenechávejte jej na poslední chvíli. Ponechte si dostatečnou časovou rezervu. Ať máte dostatek manévrovacího prostoru doplnit vše, co je potřeba. A smazat vše, co je navíc. 

Copak může být obsáhlejší životopis na škodu? 

Určitě. 

Každou informaci, kterou v životopise píšete, podrobte testu. Takové “CV břitvě”. Položte si otázku, zda je uvedená skutečnost nějakým způsobem podstatná pro pozici, o kterou se momentálně ucházíte. A pokud ne? Však víte, k čemu se používá břitva… 

Pokud jste si při studiu stavařiny přivydělávali na poště nebo v kavárně, údaj vynechte. Podrobně rozepište jen to, co dává smysl v souvislosti s vaší profesí. Zrovna tak nezatěžujte životopis “přestárlými” daty. Zaměstnavatele nezajímá, kam jste chodili na základní školu, nebo že jste ukončili univerzitu na výbornou - zvlášť pokud jste se tomu, co jste vystudovali, nikdy profesně nevěnovali.

Životopis bez klišé a nudy 

Jakkoliv je lákavé dělat se v životopise lepšími, než jakými skutečně jsme, nedělejte to. Pokud v některé fázi výběrového řízení vyjde najevo, že jste neříkali pravdu, s vyhlídkou na novou pozici se můžete rozloučit. Pište a mluvte o sobě zásadně pravdivě.

Dávejte si také pozor na otřepané fráze a všemožná klišé. Spolehlivost, flexibilita, zodpovědnost, pracovitost, motivovanost, ochota učit se novým věcem (…) figurují v každém druhém životopisu. Povětšinou zcela solitérně. Na své schopnosti vždy upozorňujte v kontextu svých zkušeností a pracovních úspěchů. Pokud tvrzení nemáte čím podložit, jako byste je neuvedli vůbec.

Přejeme hodně štěstí a ostrou břitvu při sestavování vašeho nového CV! 

Hledáte novou práci? Pomůžeme vám. Rezervujte si svůj termín.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779