Absolventi

9.2.2015

Umíte dobře pracovat s počítačem? Hovoříte několika jazyky? Máte všeobecný přehled? Je vám méně než 30 let? Jste bez práce? Jestli jste odpověděli na všechny otázky kladně, pak pravděpodobně patříte do tzv. „Ztracené generace“.

Dostali jste se do bludného kruhu, z něhož není lehká cesta ven. Zaměstnavatelé požadují praxi, kterou nemůžete nabídnout, a protože vás nikdo nezaměstná, nemáte ji ani jak získat. Jak z toho ven?

Každý pátý absolvent nemá práci

Většina absolventů, i těch nejprestižnějších škol, zažívá po dokončení studia hořké vystřízlivění. Místo odborných a dobře placených pozic je čeká vyplňování formulářů na úřadech práce. Dosažené vzdělání je považováno za samozřejmost. Rozhodujícím faktorem pro získání zaměstnání je dosažená praxe. Pro zaměstnavatele je to jistá záruka, že uchazeč je aktivní a má již vytvořené pracovní návyky, takže ví, co se od něj očekává.

Praxe v oboru je samozřejmě nejvítanější. Pokud jste však nasbírali zkušenosti mimo obor, můžete se pochlubit i jimi. Ukážete tím, že jste volný čas trávili produktivně a nebojíte se rozmanitých druhů práce.

Určete si směr!

  • Rozhodněte se už teď! Mnoho studentů přesně neví, čemu se chce po dokončení studií věnovat. Nikdo nechce váhavé střelce. Pokud nejste sami přesvědčeni, že právě tato práce je ta pravá, nemůžete přesvědčit ani svého potenciálního zaměstnavatele.

  • Neproflákejte studia!Prací při studiích získáte velkou výhodu na trhu práce. Nejen  že ukážete svému potenciálnímu zaměstnavateli, že se práce nebojíte, ale získáte cenné zkušenosti. Firmy jsou si v mnoha případech vědomy své pozice na trhu, proto neočekávejte velké finanční ohodnocení. Mnohdy je nabízená praxe bez nároku na odměnu. Bez výhrady však platí, že pracovat za studií je výhodou.

 

ZÍSKEJTE PRAXI

Prázdninové a jiné brigády

Vyberte si takovou brigádu, která se vám bude hodit do životopisu. Oslovte vhodné společnosti přímo. Některé společnosti hledají brigádníky nárazově. Zkuste štěstí a nezoufejte, když to nevyjde napoprvé.

Stáže

V dnešní době jsou stáže velmi populární. Snažte se dostat do firem, ve kterých byste rádi našli své budoucí uplatnění, navazujte kontakty, ukažte ze sebe to nejlepší.

Tipy pro stáže:

Vzdělání v zahraničí

Mnoho škol a pracovních agentur nabízí možnost studovat či pracovat v zahraničí. Nebojte se objevit svět. Jeďte studovat či pracovat do cizích zemí. Získáte zkušenosti a ještě se naučíte jazyk. Znalostí jednoho světového jazyka už dnes nikoho neohromíte. Pamatujte, že v dnešní době víc než dřív platí – Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.

Dobrovolnictví

Praktický způsob jak si zvýšit kvalifikaci je dobrovolnictví. Musíte si jen vybrat činnost, která vás posune dál. Možností je opravdu hodně, mrkněte se např. na:

Trainee programy

Nestihli jste získat praxi během studia? Zkuste trainee program. Tyto programy jsou určeny čerstvým absolventům vysokých škol nebo těm, kteří studium dokončili maximálně v posledních dvou letech. Trainee program trvá 6 až 18 měsíců a jedná se o placenou práci na plný úvazek. Firma investuje do vašeho vzdělání, což může znamenat, že se s vámi po ukončení programu nebude chtít rozloučit.

Prezentujte se!

Buďte aktivní, prezentujte své nápady na studentských konferencích, využívejte dnešní možnosti zviditelnění na soutěžích a projektech. Vhodnou alternativou je i vlastní blog. Nikdy nevíte, kdo si vás všimne.

Prodejte se!

Během stáže, brigády či dobrovolné činnosti ze sebe dostaňte maximum. Je důležité na sebe v dobrém upozornit. Získané kontakty se vám budou v budoucnu hodit. Přemýšlejte nad tím, jaké kompetence jste získali také během studia – pracovali jste na nějakém projektu, měli jste nějakou funkci ve třídě, v radě školy, v zájmové organizaci, kterou jste navštěvovali? Vše se počítá!

Nezapomeňte na reference

Ať už jste na brigádě, stáži, či se účastníte dobrovolných prací, nechte si napsat hodnocení na vás a vámi odvedenou práci. Referenci si vytiskněte a nechte podepsat. Použijte ji pak jako další přílohu vaší žádosti o práci či jako podklad na pracovním pohovoru.

7 rad pro absolventy

  1. Vyberte si směr kariéry již při studiích.
  2. Pracujte při studiu.
  3. Připravte si životopis a průvodní dopis.
  4. Zkoušejte různé způsoby oslovení svého nového zaměstnavatele.
  5. Připravte se na pohovor.
  6. Nechtějte být hned ředitelem zeměkoule - nebuďte přehnaně sebevědomí, ani příliš skromní.
  7. Mějte reálné mzdové požadavky.

 

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779