Hledejte své IT zaměstnance mezi uchazečkami

17.1.2018

Všude kolem slyšíte mantru o nedostatku pracovních sil a že nabídka práce masivně převyšuje poptávku. IT není výjimkou. Hledači zaměstnanců v IT si rvou vlasy. Není odkud brát. Možná ale je jen potřeba podívat se na problém z nezvyklého úhlu a přizpůsobit tomu náborový proces.

Kdo početně dominuje světu IT? Muži. Není čas pozvat do IT světa více žen? Ano, je. Možná u vás dokonce už pracují - jen na jiných pozicích a netroufají si posunout se kariérně dál.

Jak jsme na tom v českém IT rybníce

V ČR je několik tisíc neobsazených pracovních IT pozic. V budoucnu prý bude nové programy autonomně tvořit umělá inteligence, ale v dohledné době nedostatek sil v IT mohou aspoň částečně zachránit ženy.

Proč?

Třeba proto, že první úspěšné průkopnice programátorky byly právě ženy. V jiných technických oborech se osvědčily a IT se vyhýbají kvůli všeobecným genderovým předsudkům a nedostatku sebedůvěry.

Může za to marketing

Od poloviny 80. let minulého století začal totiž osobní počítače propagovat výhradně ve spojení s muži a počty žen pracujících v IT citelně klesly. Přitom v současnosti ženy uživatelsky používají počítače stejnou měrou a stejně zručně jako muži…

 

Dle údajů Českého statistického úřadu pracovalo 
v českém IT v roce 1995 z celkového počtu
zaměstnanců přes třetinu žen (tj. nějakých 20 tisíc), 
zato v roce 2017 pracovalo
v informačních technologiích POUHÝCH 7 %.


Ženy, račte dál. Hledáme právě vás!

Některé průkopnické firmy to již pochopily a začínají do svých náborových “ajťáckých” sítí ženy lákat. Toto jsou důvody, které naznačují, jak moudrá strategie to je:

  • Většinou jsou ženy pečlivější než muži. A pečlivost je v informatice výhodou (pro pozice jako programátorka, testerka, analytička).

  • Menší tvrdost při vyjednáváních (např. na manažerských pozicích v IT) je vyvážena schopností práce s kompromisem a nalézáním řešení akceptovatelných pro všechny aktéry jednání. 

  • Pozoruhodná schopnost multitaskingu (netvrdíme však, že mnozí muži jej také neovládají). 

  • Ke konkrétnímu problému v IT (a nejen tam) mívají ženy a muži jiný přístup - díky této diverzitě “ajťačky” obor obohacují. Smíšené týmy tak vykazují prokazatelně vyšší efektivitu.

“Ajťačky” si musíte vychovat

IT je bez debat dlouhodobě jedním z nejperspektivnějších/nejlukrativnějších oborů vůbec. Přesto si ho ke studiu na VŠ vybere nezdravě málo dívek. Často tak IT studují výrazně méně nadaní chlapci, kteří se však neostýchají jít obor studovat.

Nejen školy si uvědomují nutnost zapojení žen do současného IT. Některé firmy cílí nabídku školení a kurzů IT právě na ženy. Neomezujte proto své hledání IT zaměstnanců jen na související obory.

 

Chybí vám v týmech testeři?

Hledejte zaměstnance - ženy uvnitř své firmy a vyškolte je interně či externě k obrazu svému. Nebo prostřednictvím cíleného náborového procesu získejte ženy, které mají potenciál, a po rekvalifikaci z nich budete mít “ajťačky” jedna radost.

 

Spojte se s námi a objevte ve své firmě lidské IT poklady!

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779