Výpověď z pracovního poměru

3.2.2015

Dříve bylo běžné, že vystudujete zvolený obor a najdete si pracovní místo, ze kterého, o pár desítek let později,  odejdete do důchodu. Dnes jsou takové profesní profily velkou výjimkou. Ztráta zaměstnání může být naprosto nečekaná a dle psychologů je výpověď z pracovního poměru jedním z největších stresových faktorů. 

Je dobré nečekat, až vám výpověď přistane na stole a doufat, že zrovna vy nebudete propuštěn. Vnímejte náznaky od zaměstnavatele předem. Má firma finanční potíže? Postupně snižuje stavy? Nebo nadřízený naznačuje nespokojenost s vaším výkonem? Neberte tyto náznaky na lehkou váhu a připravte se.

Udělejte si doma "válečnou poradu"  a přichystejte krizový plán. Spočítejte si veškeré výdaje na domácnost, hypotéky a jiné pravidelné splátky a k tomu připočtěte osobní výdaje. Zjistěte, jaké budou vaše příjmy v případě ztráty zaměstnání (odstupné, podpora v nezaměstnanosti). Nyní udělejte krátkou bilanci příjmů a výdajů a zvažte, které výdaje je možné na čas odložit či zrušit.  Nestrkejte hlavu do písku, hlavu vzhůru, neboť „štěstí přeje připraveným“.

Dostali jste výpověď? Podívejte se na souhrn základních kroků, které dělat jako první, když dojde k rozvázání pracovního poměru.

  • Vyjednejte si podmínky odchodu

Pokud si nejste jisti, zda s vámi zaměstnavatel jedná z hlediska pracovního práva férově, neváhejte se obrátit na právníky. Minimálně to proberte se zkušenějšími známými. Kromě potřebných dokumentů, finanční kompenzace a dalších odměn, můžete požádat zaměstnavatele o outplacement. To znamená, že se vám, na náklady firmy, bude věnovat odborný poradce, který vám pomůže zorientovat se na trhu práce, poradí se životopisem a dalšími atributy, které zvýší vaše šance na trhu práce. 

  • Přejděte na krizový plán

  • Registrujte se na úřadu práce

Spolu s odstupným si zajistíte příjem na určitou dobu. Obecně se jedná o 60 % z hrubé mzdy po dobu prvních dvou měsíců, další dva měsíce 50 % a poté 45 % z hrubé mzdy. Nezaměstnaný do 50 let může pobírat podporu maximálně 5 měsíců. Lidé nad 50 let osm měsíců a starší 55 let až jedenáct měsíců. Maximální výše podpory je něco přes 13 tisíc korun. Po uplynutí této doby můžete dostávat i dávky sociální podpory v hmotné nouzi – informace získáte na www.mpsv.czPodrobný postup, jak to na úřadě práce chodí, naleznete zde.

  •  Začněte hledat co nejdříve, obrňte se trpělivostí

U některých profesí trvají výběrová řízení dlouho a vyžadují více kol. Proto nečekejte a začněte hledat hned.

  • Ujasněte si priority  a změňte postoj

Možná tuto radu budete považovat za hloupou, ale pokud je váš postoj při hledání zaměstnání pasivní, vše vidíte černě a podceňujete se, spíše tím svoje šance snižujete. Zkuste vzít hledání práce jako výzvu a novou šanci.  Buďte přiměřeně sebevědomí a optimističtí. Uvidíte, že se pro vás vhodná příležitost časem objeví.

  • Pěstujte psychickou pohodu

Hledejte novou práci aktivně, ale neupínejte k ní veškerou svou pozornost. Zaměřte se i na jiné radosti. Užívejte rodiny, rozvíjejte své koníčky. Stavět celý svůj život pouze na kariéře bývá nebezpečné.

  • Připravte se

Vezměte tužku a papír a poctivě sepište své silné a slabé stránky, zkušenosti, praxi… Vytvořte motivační dopis a životopis.

  • Rozhoďte sítě

Nečekejte, jaká práce se kde objeví, aktivně se zapojte. Využijte nepřeberných internetových portálů, nabídky úřadů práce, osmělte se a kontaktujte personalisty sami.

  • Sociální sítě

Pokud máte vytvořen profil na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Linkedin), využijte je aktivně. Dejte vědět všem známým, že hledáte práci a věnujte svůj čas aktivnímu oslovování a získávání nových kontaktů na profesionální síti Linkedin. 

  • Internetové portály práce

Existuje seznam online portálů, které nabízejí volná místa.  Nebojte se  tam, kde to možnosti nabízí, vložit svůj životopis.

  • Personální agentury

Zaregistrujte se ve více agenturách a dejte o sobě vědět.  V případě, že se vám nedaří nalézt práci, možná opakujete stejné a zbytečné chyby.  Většina personálních agentur vám poskytne odbornou poradenskou pomoc, ať už zdarma či za konzultační poplatek. Informujte se, v čem přesně vám mohou pomoci. Žádejte konkrétní pomoc, nikoliv jen výsledky psychologických testů.

  • Ozvěte se sami

Děláte specifickou práci v oboru? Mějte připravený motivační dopis a životopis a kontaktujte vytipované zaměstnavatele sami.

  • Nevěšte hlavu, obrňte se trpělivostí.  Nikdo nezůstane bez práce věčně.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779