Nejen prací živ je člověk

14.2.2015

Dnešní technologie umožňují pracovat odkukoliv. Pracujete cestou domů (v autě, autobuse, ve vlaku), doma, na dovolené, chalupě..... Také máte pocit, že vám práce zabírá stále více času? Kde končí a kde začíná čas pro vás? Jak dělíte svých 24 hodin?

Počty pracovních míst se snižují. O to větší máte strach, že by se hledání zaměstnání mohlo týkat právě vás. Raději zatnete zuby, vezmete úkol navíc a zůstanete v práci déle. Dlouhodobě je to neudržitelné a nevýhodné pro všechny. Odnese to vaše zdraví, rodina i váš zaměstnavatel.

Závod se stresem

Ať jste manažer či řadový pracovník, denně fungujete pod taktovkou deadlinů a povinností. Občas je vám z toho až špatně. Máte sevřený žaludek a nejraději byste utekli. Každý se vypořádává se stresem jinak. Někdo se v něm utopí, jiný něco rozbije.

Obecně vede dlouhodbý stres k :

  • poškození interpersonálních a sexuálních vztahů
  • symdromu vyhoření
  • zdravotním problémům (např. nespavost, nepravidelný srdeční puls nebo poruchy zažívání)
  • dobrovolnému ukončení pracovního poměru

Syndrom vyhoření má několik fází. Nejprve pracujete co nejlépe, snažíte se. Přesto pochybujete, že je možné dosáhnout požadovaného výsledku. Pak získáte pocit, že nestíháte. Jste z toho nervózní. Děláte deset věcí najednou. Jednáte chaoticky. Nakonec převládne únava a zklamání. Přestáváte mít zájem o cokoliv. Přítomnost druhých lidí vás dráždí.

Nastavení rovnováhy mezi pracovní a osobním životem je nejlepší prevencí proti syndromu vyhoření.

 

Přesčasy zaměstnavatele netěší

Cílem novodobého zaměstnavatele je vydělávající podnik, spokojený zákazník a výkonný zaměstnanec. Některé podniky pomáhají svým lidem hledat rovnováhu mezi prací a osobním životem. Je takový váš zaměstnavatel? Važte si toho. Pokud ne, zkuste iniciovat změnu. Možná se budete divit.

7 otázek na tělo

  • Nejoblíbenější téma k hovoru je práce?
  • Pracujete často a rád(a) nad rámec svých pracovních povinností?
  • Věnujete práci většinu svého času?
  • Chybí vám pocit uspokojení z odvedené práce?
  • Máte pocit viny když nejste aktivní?
  • Nejste schopni relaxovat?
  • Nahlížíte i na volnočasové aktivity jako na práci a povinnost?
 

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ANO, buďte na pozoru. Je možné, že jste workoholik. Workoholismus (závislost na práci) se dá popsat jako nadměrná investice času a energie do pracovních aktivit. Workoholici často prací unikají od neuspokojivé životní situace. Bohužel, na úkor snížené pracovní výkonnosti způsobené nedostatkem času na regeneraci.

10 hodin práce, 8 hodin spánku, 1hodina sportu, zbytek rodina...

Rovnováha mezi pracovním a osobním životem není o tom, jak rozdělíte hodiny mezi jednotlivé aktivity. K dosažení rovnováhy, a tedy spokojenosti, se potřebujete věnovat činnostem, které vás nabíjí energií. Čas, věnovaný takové činnosti, má pak mnohem větší váhu. Pamatujte, že u všech činností, které děláte, je důležitá kvalita, nikoliv kvantita.

Je libo osobní audit?

Zamyslete se a odpovězte si na tyto otázky.  Abyste nezapomněli, k čemu jste ve chvílích dlouhého přemýšlení došli, napište si to. Občas se k tomu vraťte a zhodnoťte, zda máte dobrý směr.

  • Čím chci být? Jak má vypadat konkrétně má práce (včetně pracovní doby, platu, kolegů atd.)?
  • Proč chci dělat právě tuto práci?
  • Co jsem zažil/a a kdo nebo co mě k tomto rozhodnutí ovlivnilo?
  • Jak dlouho bych tuto profesi dělal/a zadarmo?
 

Často jste ve svých činech, rozhodnutích i plánech ovlivněni rodinou. Již od mala vám vštěpovali určitý typ chování. Pokud jste byli šťastní, následujete ho. Když ne, bráníte se mu. V obou případech můžete jednat proti své vlastní spokojenosti. Oprostěte se od toho, co si myslí ostatní, a co by "mělo být". Přijměte odpovědnost za svůj život a zvolte si svou cestu.

 

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779