Jak se obléknout na pracovní pohovor

15.1.2020

Přípravu na pracovní pohovor není radno podceňovat. Pokud vám na výsledku opravdu záleží, věnujte jí maximum. Co se týká obsahu pohovoru i vlastního zevnějšku. Samozřejmě nejvíce záleží na vašich zkušenostech, schopnostech, přesvědčivosti, vzdělání, ale také nezapomínejte, že “šaty dělaj člověka”. 

První dojem uděláte jen jednou 

Věděli jste, že vytvořit si první dojem trvá asi třicet sekund? Když si na svém vzhledu dáte záležet, přijdete ve slušivém a dobře padnoucím oblečení, váš potenciální zaměstnavatel ihned ocení motivaci a snahu, s níž jste se na pohovor vydali. To je dobrý start pro následující pohovor. 

Dress code na míru firmě 

Pravidlo upravující způsob, jak se obléknout a obout pro určitou příležitost - to je dress code. Pojem nemá v češtině ustálený překlad, má však jasně daná pravidla, která u nás platí stejně jako kdekoliv jinde. Stejně jako byste si na svatbu neoblékli vytahaný svetr, ošoupané džíny a děravé tenisky, nevynesete tuto kombinaci ani na pohovor. 

Nejčastěji připadají v úvahu varianty business oděvu: formal, casual a smart casual. Business formal vyžaduje tmavý oblek s kravatou, košilí a koženými nablýskanými botami v případě pánů, kalhotový kostýmek či sáčko se sukní a botami s uzavřenou špičkou v případě dam. Pokud se ucházíte o vysoce postavenou pozici, rozhodně ze svého vzhledu neslevujte. Třeba v bance je business formal sázka na jistotu. 

O něco pohodlnější a méně přísný je business casual. Představuje sako nebo svetr, košili a chino kalhoty s polobotkami pro pány, halenku nebo svetřík s jednobarevnou midi sukní, případně hladké kalhoty a boty na nízkém podpatku pro dámy. Business casual doporučujeme v případě, že se ucházíte o místo manažera nebo jinou pozici, která vyžaduje zodpovědnost a sebeřízení. 

Smart casual, volně překládaný jako “chytrá uvolněnost”, to je přibližně takové oblečení, jaké byste si oblékli na nedělní piknik. Košile s ohrnutými rukávy, plátěné kalhoty a bílé tenisky nebo světlé mokasíny, jste-li muž. Dámy si mohou v případě smart casual dovolit některý výstřelek, který by striktně kancelářský model vylučoval. Součástí oděvu může být v tomto případě plátěná halenka s odhalenými rameny nebo sukně z lehčího materiálu, výraznější barvy nebo nápadného vzoru. Ovšem pozor, povolen je vždy jen jeden z těchto odvážnějších prvků. Jejich kombinace vyřazuje outfit z kategorie smart casual a na pracovní pohovor se opravdu nehodí. Smart casual je vhodnou variantou tehdy, pokud chcete na pohovoru projevit určitou míru odvahy a kreativity. 

Pamatujte, že obléct se vhodně nemusí nutně znamenat držet se za každou cenu ve formální rovině. Jste-li ilustrátor, grafik, svobodná duše s hlavou v oblacích a jdete se ucházet o místo v podobně svobodomyslné firmě, tenisky si klidně můžete nechat. Společností s uvolněnou firemní kulturou, které si zakládají na tom, že jejich zaměstnanci mají určitou volnost ve vystupování i prezentaci, přibývá. Jak poznáte, co se v dané firmě hodí a co ne? Prozkoumejte stránky a oficiální fotografie, sociální sítě a fotky z firemních akcí, nastudujte si firemní kulturu. To by mělo stačit k tomu, abyste odhadli, čím se máte při volbě oděvu na pohovor řídit. 

Vždy přiupraven  

Pánové, usoudili jste po detailním prozkoumání sociálních sítí a oficiálních stránek, že si firma na formální oblečení zas tak nepotrpí a na vaše oblečení nikdo nejspíš hledět nebude? Přesto si zkontrolujte, zda nejsou vaše boty okopané a jestli jsou čisté. Triko nebo košili s výraznými nápisy a obrázky nebo roztrhané džíny nechte doma. Nehty musí být za všech okolností čisté a upravené.

Totéž platí pro dámy. Boty by navíc měly být uzavřené, místo vzorovaných punčoch volte jednobarevné. Zapomeňte na hluboké výstřihy i na ultra krátké sukně. Na pohovoru by působily lacině. O to přeci nestojíte. Dejte přednost menší kabelce místo prostorově výrazné tašky. Parfém volte jemný, takový, který podtrhne váš přirozený půvab. 

Přejeme hodně úspěchů na cestě za Vaším vysněným povoláním.

CHCI ZÍSKAT DOBRÉ KARIÉRNÍ TIPY

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.


Štítky: Hledám práci

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779