9 tipů, jak se připravit na pohovor bez stresu

23.3.2023

Hledáte novou práci a konečně jste objevili inzerát, který vám padl do oka? Pokud o danou pozici opravdu stojíte, věnujte dostatek času tvorbě profesního životopisu a sepsání motivačního dopisu. Jestliže váš profil zaměstnavatele zaujme, máte před sebou ještě jednu těžkou zkoušku. Přijímací pohovor. Na pohovorech je většina uchazečů nervózní, což je zcela normální. Částečně však můžete stres eliminovat tím, když nenecháte nic náhodě. Jak se připravit na pohovor, abyste se na něm cítili dobře?

Zjistěte si o firmě maximum

Ideálně už před psaním životopisu si zjistěte co nejvíc informací o společnosti a o pozici, na kterou se hlásíte. Pomocníkem mohou být firemní webové stránky, ale také sociální sítě. Poptejte se známých, takové reference bývají k nezaplacení. Mějte přehled o tom, co firma dělá, jak si stojí na trhu, jaká je její konkurence, jak se prezentuje.

Tip: Personalisté se na pohovoru často ptají na otázku: „Co víte o naší firmě?“, tak aspoň nebudete zaskočeni.

Porovnejte inzerát s CV

Prostudujte pozorně inzerát, abyste co nejlépe porozuměli požadavkům na kandidáta. Inzerát porovnejte se svým životopisem. Měly by být co nejvíc v souladu. Buďte připraveni, že se personalista bude na body v CV ptát, může si vás třeba vyzkoušet na angličtinu, takže buďte objektivní.

Dorazte včas

Do firmy na pohovor byste měli dorazit alespoň 5 minut předem. Nechat si zkazit první dojem pozdním příchodem by bylo zbytečné. Proto si dopředu zjistěte, kde firma sídlí, a vyhledejte si ideální cestu na místo pěšky, autem nebo mhd. Víte, kde se dá zaparkovat? Mějte připravený také telefon na kontaktní osobu, kdyby se přece jen něco nepovedlo.

Šaty dělají člověka

Vždycky musíte působit reprezentativně, je jedno na jakou pozici se hlásíte. Buďte čistě oblečení, upravení, dámy decentně nalíčené, zapomeňte na žvýkačku. Oblečení zvolte takové, které odpovídá dané pozici a firemní kultuře. Jestliže se hlásíte na pozici kreativce v reklamní agentuře, určitě nemusíte přijít v obleku. Nicméně vždy volte spíš formálnější styl než byste si oblékli normálně.

Buďte milí a přátelští

Od prvního vkročení do budovy se chovejte mile, usmívejte se a buďte zdvořilí. Nikdy nevíte, zda muž, se kterým jedete ve výtahu, není váš budoucí nadřízený. Nervozitu vám každý promine, ale nevhodné chování, tiché kuňkání nebo leklé podání ruky se s vámi nejspíš potáhne. Soustřeďte se na řeč těla, mluvte jasně a dívejte se lidem do očí.

Odpovídejte pravdivě

Personalista se o vás chce na pohovoru dozvědět maximum, stejně jako vy o zaměstnavateli. Dobrý personalista vás nebude testovat, ale měl by si s vámi v přátelském duchu popovídat. Aktivně naslouchejte a odpovídejte na otázky. Neskákejte nikomu do řeči. Nepomlouvejte bývalého zaměstnavatele. Popřemýšlejte o otázkách, které by se na pohovoru mohly objevit, a zkuste se na ně připravit. Jsou otázky, které se na pohovorech často objevují (Proč se ucházíte o práci u nás? Jaké jsou vaše silné stránky?) a také takové, které by z úst personalisty ani budoucího nadřízeného neměly nikdy zaznít (Kdy plánujete jít na mateřskou? Jste věřící?).

Buďte aktivní a ptejte se

Dopředu si připravte seznam otázek, které byste zaměstnavateli rádi položili. Jednak se dozvíte víc relevantních informací a zároveň tyto otázky dokazují zájem a angažovanost. Otázky mohou vypadat třeba takto:

  • Jedná se o nově vytvořenou pozici, nebo se z nějakého důvodu uvolnila?

  • Jak vypadá běžný pracovní den na této pozici?

  • Na jakých projektech budu mít možnost pracovat?

  • Nabízíte zaměstnancům nějaké vzdělávání?

Jaké máte mzdové požadavky?

Promyslete si výši mzdy, za kterou byste chtěli pracovat. Otázka na ni totiž určitě přijde. Zkuste být co nejkonkrétnější. Zjistěte si, kolik se za danou pozici na trhu obvykle platí, a v potaz také berte, jestli máte nějaké zkušenosti. Bývá zvykem říct si trochu víc, než byste chtěli brát.

Kdy můžete nastoupit?

Promyslete si, kdy reálně můžete do nové práce nastoupit. Nemlžte a neslibujte rychlý nástup, pokud jste ještě ve své stávající práci nepodali výpověď. I nový zaměstnavatel počítá s tím, že to aspoň 2 měsíce potrvá.

Už víte, jak se připravit na pohovor?

Perfektní. Přípravám věnujte potřebný čas. Čím lépe se na pohovor nachystáte, tím lépe se budete cítit a pravděpodobně uděláte dojem, že vám na práci skutečně záleží.



Chcete si náš návod rovnou vyzkoušet v praxi? Mrkněte na naši nabídku volných pracovních míst, třeba tam na vás čeká práce snů.


Štítky: Hledám práci

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779