Jak zvládnout úspěšný IT recruitment?

23.2.2023

Sehnat ajťáka je kumšt. IT profese jsou extrémně žádané a velmi dobře placené. Programátoři svoji práci milují a většina z nich neuvažuje o změně práce. Jsou si navíc vědomi toho, že je o ně zájem a že si mohou na trhu práce vybírat. Proto je obecně dost složité dostat je na svoji stranu a podepsat s nimi pracovní smlouvu. Pokud se však budete držet několika zásad, může se z vás stát úspěšný IT recruiter.

Pronikněte do tajů IT

Samozřejmě, že jako náborář nemusíte umět programovat, ale orientovat se v problematice zkrátka musíte. Minimálně se zaměřte na technologie vaší firmy a na pozici, kterou do týmu obsazujete. Když nebudete vědět, která bije, ani vám samotnému nebude na pohovoru s odborníkem příjemně. Se vzděláváním v oblasti IT je nejlepší začít uvnitř firmy. Tam získáte ta nejcennější data. Choďte na týmové porady, účastněte se i technických kol pohovorů. Věřte, že základní informace brzy nasajete. Až se z vás stane poučený laik, přihlaste se klidně do nějakého kurzu pro veřejnost, trh nabízí i takové, které jsou vhodné pro začátečníky.

Budujte komunitu

Nemyslete si, že se k vám vývojáři pohrnou ve velkém jenom na základě šikovně napsaného inzerátu. Oblast IT je jako stvořená pro vytváření profesních komunit. Budujte pečlivě značku zaměstnavatele, je to sice běh na dlouhou trať, ale vždycky se vyplatí. Zapojte do employer brandingu celou firmu. IT odborníky i manažery — ať sami komunikují na svých sítích, tvořte zajímavý obsah na firemní blog, vzdělávejte veřejnost, pořádejte open days, meetupy, konference, hackathony. Právě tam nejspíš budou ti lidi, které chcete do týmu ulovit.

IT recruitment už od plenek?

Je obecně známo, že technologické firmy rády spolupracují s univerzitami. Moc dobře vědí, že už mezi studenty dřímá mnoho talentů. Ujměte se přednášek na vysokých, ale klidně i středních školách, vymyslete placené stáže nebo trainee programy ve vaší firmě. Je víc než pravděpodobné, že tam, kde jednou zasejete, asi také sklidíte. Nebojte se zaměstnat absolventy bez praxe na juniorskou pozici, stejně tak můžete do týmu najmout zkušené vývojáře 50+. Uvidíte, jak se tyto dvě skupiny v týmu krásně doplňují. 

Tip: Myslete také na to, jak jsou dnešní děti v technologiích napřed. Co začít budovat komunitu ještě dřív než na střední? Už děti na základních školách přemýšlejí, kam povedou jejich další kroky. Můžete je zkusit namotivovat, že IT je pro ně to pravé. Co tak uspořádat workshop na téma bezpečnost na internetu? Nebo kroužek programování pro místní základku?

Jak na výběrko?

Buďte transparentní a féroví. Výši odměny neskrývejte. Z průzkumu Freelo vyplývá, že ajťáci očekávají mzdu minimálně 70 000 Kč. Pro úspěšný recruitment je nezbytná kvalitní a otevřená komunikace s uchazečem, udržujte neustálý kontakt, ať jej neztratíte například kvůli zbytečným průtahům uvnitř firmy. 

Ajťáci nemají času nazbyt. Upravte i samotné výběrové řízení — neprotahujte ho, první seznamovací kolo pohovoru veďte klidně online, druhé už osobně a zaměřte ho na odbornost, pravděpodobně připravíte i nějaký úkol k vypracování. Zapojte do výběrového řízení tým, který má nejvíc co říct, a zároveň oni sami nejlépe poznají, zda by nový člověk do týmu zapadl.

V náborovém inzerátu zbytečně neodrazujte uchazeče dlouhým a přísným seznamem požadavků (opravdu to všechno potřebujete??). Spíš se zamyslete nad tím, co můžete vy jako zaměstnavatel nabídnout. Proč pracovat u vás? Odtajněte trochu zákulisí. Na jakých projektech bude přesně nováček pracovat a s jakými lidmi? Jaká je firemní kultura a atmosféra na pracovišti? Natočte video, jak se u vás lidem pracuje nebo jak vypadá teambuilding, zeptejte se kolegů, proč u vás pracují rádi.

Co IT pracovníci opravdu chtějí?

V oblasti IT už to dávno není jen o penězích, většina programátorů je na svých pozicích spokojená a důvod ke změně musí být daleko komplexnější, než je jen výška mzdy.

Jaké výhody, hodnoty a benefity programátorům nabídnout:

  • smysluplnou práci, sdílené hodnoty a společnou vizi,

  • časovou flexibilitu a svobodnou organizaci práce,

  • home office, ale s možností docházky do kanceláře,

  • možnost růstu a dalšího vzdělávání,

  • přátelské pracovní prostředí, zábavu na pracovišti,

  • teambuildingy a další mimopracovní off-site aktivity,

  • dovolenou navíc, sick days,

  • občerstvení na pracovišti (káva, čaje, čerstvé ovoce a zelenina, snídaně…).


Pokud vaše firma trpí nedostatkem IT pracovníků, zkuste se podívat na celý problém komplexně a dlouhodobě. Jestli na své straně nemáte šikovné IT recruitery, můžete se svěřit do rukou personální agentuře, která má s náborem programátorů a vývojářů bohaté zkušenosti.

Pomůžeme vám najít IT odborníky, stačí se ozvat

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779