Fotka na CV? Pomoc, proč?!

16.3.2019

Zažila to většina z nás: při pročítání inzerátů nás chytne za srdce zajímavá pracovní pozice. Navíc odpovídá našemu vzdělání i zkušenostem… Teď už jen poslat do firmy nebo personální agentury CV s motivačním dopisem a… FOTKU! Proč vůbec chtějí personalisté náš obrázek – jak si vysvětlit požadavek: „Přiložte svou aktuální fotografii“?

Hlavou vám běží pochyby jako:

 • Je to OPRAVDU nutné?
 • Nemám žádnou aktuální fotku „na průkazku“...
 • Tak já nevím, vyřeší to rychlé selfie?
 • A k čemu je to vůbec dobré?!

Takže, k čemu je to vlastně dobré?

Personalisté/recruiteři si už z přiložené fotografie na životopisu vytvářejí první dojem o vás. Nejde o to, zda jste blond nebo zrz – zkrátka jak vypadáte – jde o to, JAKOU fotografii jste zvolili pro svoje CV. Vypovídá to o vás mimo jiné, jaký máte úsudek (zda jste soudní)…

 • Personalisté/recruiteři si vás lépe vybaví po pohovoru, když budou znovu pročítat vaše CV a hodnotit váš výkon na pohovoru.
 • A určitě ocení, že jste splnili všechny požadavky týkající se zaslání CV.

 

Takto by vaše CV fotka neměla vypadat:

 • Je to fotka ve velikosti poloviny A4? Nebo naopak pidi čtvereček o rozměru jednoho čtverečního centimetru, na kterém se dá rozeznat pouze obrys vlasů? Pravděpodobně chyba v technice – proto nejdříve CV pošlete sami sobě a udělejte případné úpravy. Kouká z fotografie pouze obličej s částí krku? Nejspíš jste zvolili stejnou barvu oblečení, jako má pozadí. Nemusíte být profi grafik – i tak se dá fotografie na počítači barevně doladit
 • Zvolili jste fotografii, kde stojíte před stavbou v pracovní helmě nebo vedle vleku v lyžařské helmě? Dobrý nápad pouze v případě, že se hlásíte na pozici stavbyvedoucího nebo lyžařského instruktora.
 • „Mám krásnou fotku ze svatby, tam mi to moc sluší,“ říkáte si a přikládáte k CV. Ale taková fota patří do rodinného alba!
 • Co myslíte, jak zapůsobí na HR/recruitera fotografie, kde svůdně ležíte spoře odění na pohovce a vyzývavě hledíte do objektivu? Naprosté tabu – takovou fotografii si nechte jen pro své nejbližší...
 • Buďte si jistí, že fotografie, kde hladíte živého tygra, určitě nadchne ředitele ZOO, kam se hlásíte na ošetřovatele šelem. Ale u jiných pozic tygra vynechte.
 • A co fotografie, kdy vás „blejskla“ manželka doma u prostřeného stolu těsně před večeří? I když pokrm a orosená sklenice s pivem vypadají lákavě, zase ZCELA špatně zvolená fotka k vašemu profilu.
 • Vyhráli jste 1. místo na hasičském maškarním plese a jste na to náležitě hrdí? Gratulujeme, ale fotka Krakonoše není to pravé ořechové pro CV.
 • A co fotografie v nátělníku? Selfie z posilovny s detailem na váš vypracovaný biceps? Nebo aspoň fotografie v brýlích z pláže, kde vypadáte jak Belmondo? Momentka, jak na motorce v plné motorkářské výbavě vybíráte ostrou zatáčku? Ne, ne a znovu ne!

Jak tedy na správné foto pro CV?

Zkrátka zvolte fotografii, která zabírá váš obličej a ramena. Není ani rozmazaná, zúžená nebo rozšířená, ani není tmavá tak, že svítí pouze zuby a bělmo. Na vaše CV patří fotka, která má zhruba rozměr 4 x 3 cm, na které vypadáte tak, že kamarád nebo bratranec při pohledu na ni prohlásí bez váhání: „Jo, to jsi přesně ty!“

 

Ne vždy potřebujete na CV fotku...

 

Ale zajímavou práci určitě potřebujete – a s námi ji najdete!

Hlavní kancelář

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Brno

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774

Praha

APROFES, s.r.o.
Paříkova 11a
190 00 Praha 9

praha@aprofes.cz
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779