Chcete efektivní a spokojené zaměstnance? Zrušte píchačky!

18.6.2019

Start u strojů v 6:00 a s úderem 14:00 pípnutí na ukončení pracovní doby? Tak tento striktní režim je vhodný opravdu jen v továrnách. Pokud ale máte firmu plnou “ajťáků, bílých límečků nebo kreativců” direktivní určení přesného příchodu a odchodu z práce jim nebude vyhovovat. A až si pořídí děti, je možné, že začnou uvažovat i o změně zaměstnání. Volnější časový režim se tak stává jedním z nejdůležitějších firemních benefitů.

V kurzu jsou flexibilní úvazky

Mnoho zaměstnavatelů si začíná uvědomovat, že atypické úvazky jsou cestou ke kvalitnějším zaměstnancům. Můžete díky nim získat poměrně velkou týmovou diverzitu. Zaměstnanci se mohou vzájemně inspirovat, učit se od sebe a získávat větší rozhled. A co přesně můžete nabídnout? 

  • pružná pracovní doba – ideální, pokud máte tým složený z lidí s různým životním rytmem. Zatímco starší pracovníci mívají ve zvyku chodit brzo, studenti si rádi přispí a rodiče s malými dětmi zase uvítají klid na odvezení dětí do školky. Stanovte ale určitý časový úsek (4-6h), kdy je nutné být na pracovišti, abyste si mohli plánovat porady.

  • volná pracovní doba – zaměstnanec musí dodržet určitý počet odpracovaných hodin za měsíc

  • stlačená pracovní doba – na stlačený pracovní týden mají právní nárok zaměstnanci či zaměstnankyně, kteří pečují o dítě do 15 let a těhotné zaměstnankyně, znamená to, že si týdenní sazbu mohou odpracovat za kratší dobu a mít tak den volna

Nebojte se home office

Jedním z oblíbených firemních benefitů je i home office. Mnoho zaměstnavatelů se bojí, že ho pracovník bude zneužívat místo dovolené. Stanovte proto jasná pravidla, kterých se budete držet. Jedním z nich je například být online a na telefonu, můžete se domluvit i na tom, co by měl zaměstnanec za dobu home office stihnout.

Nabídněte také možnost sick days, třeba jednou za měsíc. Je to lepší, než kdybyste pak řešili chřipkovou epidemii nebo měli v kanceláři někoho s migrénou.

 

“Parent-friendly” firmy jsou in

Pokud ještě v řadách svých zaměstnanců rodiče nemáte, určitě se tak časem stane. Narození dítěte dokáže se zavedeným pracovním rytmem dost zahýbat. A to jak u maminek, které na nějakou dobu nejspíš úplně přestanou pracovat, tak u tatínků, kteří se budou chtít věnovat rodině. Určitě je lepší nastavit některé firemní benefity tak, abyste vyšli vstříc i této skupině. Jak na to?

  • u rodičů na mateřské dovolené nezapomínejte udržovat kontakt. Můžete jim nabídnout malý přivýdělek z domu, možnost účastnit se školení a firemních večírků nebo teambuildingů.

  • vytvořte částečné nebo sdílené úvazky (hodí se nejen pro rodiče, ale i studenty)

  • velkým firmám se vyplatí zřídit firemní školku, popřípadě hlídací skupinu, nebo aspoň dětský koutek

  • mezi nabídku kafeterie zařaďte například slevy do aquaparků nebo muzeí

 

V dnešní době, kdy světem hýbe heslo “work-life” balance se určitě vyplatí naslouchat potřebám zaměstnanců. Když jim vyjdete vstříc, získáte nejen efektivní pracovní sílu, ale i jejich loajalitu. A ta je v dnešní době nízké nezaměstnanosti a vysoké fluktuace velmi cenná.

 

ŠLÁPNĚTE NAPLNO DO NÁBORU KVALITNÍCH ZAMĚSTNANCŮ

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Hlavní kancelář

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Brno

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

Praha

APROFES, s.r.o.
Paříkova 11a
190 00 Praha 9

praha@aprofes.cz
Tel: +420 736 683 303

+420 603 456 779