Pokukujete po nabídkách práce, i když nemusíte? Možná je čas zvednout kotvy!

25.6.2018

Máte práci, je celkem dobře placená, všechny úkoly máte dokonale v malíku... tak proč byste se měli nechat nahlodat červíkem nespokojenosti a začít pokukovat po nabídkách práce jinde? Nejde jen o rozmazlenost, že "vás pálí dobré bydlo"? Možná vám váš šestý smysl napovídá správně a opravdu pro vás nastal čas pro změnu. A to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je zvednout kotvu a změnit pracovní přístav. Jak to poznat?

1. Cítíte ke své práci despekt

Než despekt začnete cítit i k sobě, změňte práci. Někdy není potřeba hned změnit zaměstnavatele, ale dobře si promyslet možnosti a rozhodným způsobem s nadřízeným probrat šance přejít do jiného oddělení, na jinou pozici, posunout se výš na kariérním žebříčku.


Někdy se to opravdu nepovede - "minete se takzvaně povoláním". Pět let něco studujete, pak v daném oboru pár let pracujete a to vše jen proto, abyste zjistili, že to není vůbec pro vás. Často se to stává, když jdete studovat kvůli rodičům nebo rodinné tradici přesahující několik generací. Ale také tehdy, pokud jste po střední škole nevěděli, co byste jednou chtěli vlastně dělat, a proto jste si vybrali obor, který vám přišel aspoň trochu zajímavý. Ale často se tak stane i proto, že si předem určitou branži idealizujeme a nerespektujeme vlastní osobnostní nastavení. Když se například introvert snaží proniknout v médiích a po pár letech mu dojde, že jej dennodenní vystavení obrovskému množství interakcí vyčerpává, touží pak intuitivně po něčem klidnějším.


Současnost je úžasná v tom, že nikdo nemusí celý život pilovat obor, který vystudoval nebo v němž odstartoval kariéru. Během života můžete kariéru i několikrát zásadně změnit! Z architekta, kterého neúměrně stresuje věčné handrkování se stavebními a dalšími úřady, může být velmi spokojený a úspěšný interiérový designér. Ze zdravotní sestry, které nevyhovuje neutěšené prostředí nemocnic, může být vyhledávaná manikérka.

 

2. Změnily se vaše osobní priority či "biologické hodiny"

Je zcela zásadní, v jakém věku a životní situaci se aktuálně nacházíte. Když je vám 25, máte krátce po studiích a dělíte se o podnájem s pár dalšími dušemi na stejné vlně, nevadí vám pracovat tu a tam víc než obligátních 8 hodin. Také vítáte možnost jet na služební cestu na dva měsíce do USA - cestovat a ještě si přivydělat díky dietám. Paráda!


Je-li vám ale 35 a máte doma dva čerstvé školáčky a navrch nemocného seniora v rodině, kterého je nutné pravidelně vozit k lékaři, jsou veškeré přesčasy nebo služebky pro vás obrovskou zátěží. Vlastně je problém i ta 8hodinová pracovní doba, protože nestíháte vyzvednout potomky z družiny, a zaměstnavatel odmítá diskutovat o pružné pracovní době nebo pravidelném home office. Pracujete v drsně konkurenčním oboru a kolegové se na vás pokaždé dívají jako na líného lůzra, když se ve středu zvedáte předčasně z porady, abyste odvezli děti na kroužek?

Ano, i tohle je zatraceně rozumný důvod změnit práci. Možná jít i s penězi trochu dolů, ale získat ČAS pro svůj osobní život, který je pro vás aktuálně to nejdůležitější. Za další dekádu třeba budete práci přikládat zase větší důležitost, aktuálně je však zcela v pořádku, že teď hraje prim rodina.

 

3. Stereotyp vás začíná rozkládat zaživa

Jak poznáte, že přesně tento bod u vás nastal? Upřímně, tento problém je nejsnazší identifikovat. Pokud se to týká právě vás, už to dávno cítíte: práce vás nebaví, nedávají vám smysl jednotlivé úkoly ani práce (vaše pozice) jako celek. Nic vás nedokáže překvapit, nadchnout, vše se opakuje předvídatelným, ubíjejícím způsobem. Vlastně poslední dobou máte pocit, že už si ani nevážíte kolegů? Možná dokonce už ani sebe?

Nenechte se stahovat zpět a připravit se o odvahu a rozhodnost, pokud vám životní partner, rodiče nebo kamarádi říkají "ale máš práci, neblbni, hlavně že ti chodí peníze na účet, vždyť máš hypotéku..." Pro vás totiž opravdu nastal nejvyšší čas zvednout kotvy! Jinak vám hrozí syndrom vyhoření a nulová sebeúcta.

Zaměstnavatelé aktuálně snad ve všech oborech hledají nové pracanty. Nebojte se změnit práci, pokud vám ta stávající přestala vyhovovat!

 

Sledujte nové pracovní možnosti!


Štítky: Hledám práci

Hlavní kancelář

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Brno

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

Praha

APROFES, s.r.o.
Paříkova 11a
190 00 Praha 9

praha@aprofes.cz
Tel: +420 606 089 306

+420 603 456 779