Bolest zad aneb kancelářské krysy hýbejte se!

21.3.2018

Trávíte 8 hodin denně ve stejné pozici s rukama na klávesnici. Sedíte na židli z výprodeje a o plném denním světle víte z doslechu. Strnulý sed proměníte v lámanou chůzi při obědové pauze, případně kvůli další dávce nutného kofeinu. Po pár hodinách tělo volá SOS. Záda bolí, šíje je jako z kamene, ve spáncích cítíte záchvěvy migrény.

Na konci pracovního dne se od monitoru zvedá přízračná bytost, která si o pružném těle a rovných zádech nechává jen zdát. Že je vám to povědomé? Poznáváte se? Pojďte to změnit!

Zavelte bolesti zad čelem vzad

Začněte pomalu, krůček po krůčku. Pokaždé, když se zvednete od počítače – ať už jdete na toaletu, uvařit si kávu, podat si šanon – udělejte malý protahovací cvik. Kolegové si toho ani nemusí všimnout.

Ano, ideální by bylo mít pod stolem srolovanou karimatku, ale víte, jak špatně se vyřizují obchodní telefonáty vleže? Nehledě na to, že v některých kancelářích cvičení “na place” vedení zrovna nefandí.

Pár tipů jak se vyhnout bolesti zad

  • Dbejte na správný úchop myši, zkřížené nohy narovnejte do pravého úhlu. Vyhnete se karpálním tunelům v zápěstích a otokům na lýtkách.

  • Vytáhněte krk do výšky, předejdete bolesti hlavy.

  • Během práce naklánějte hlavu střídavě k levému a pravému rameni, nezapomínejte procvičit také oči oční gymnastikou.

  • Oblouk shrbených zad narovnejte do přímky, poděkují vám plíce ohromujícím nádechem, který okysličí mozek.

Komfort k nezaplacení

Sedět správně není jen otázkou držení těla. Velkou oporou je kvalitní kancelářská židle. A i na té se musíte naučit sedět.

Jako doplněk správného sezení slouží malý overball, který vložíte za záda nebo lze na částečně vyfouknutém sedět. Existují různé balanční podložky, které vás budou nutit neustále zapojovat ty správné svaly.

Atleti v kuchyňce

Už máte dobrou židli a protahujete se tak často, jak je vám příjemno? Buďte odvážní – než se uvaří káva nebo čaj, dejte ramenním kloubům kraula nasucho. Narovnejte se. Pár dřepů a výpadů zajistí, že vám bude káva skvěle chutnat.

Kancelářských protahovacích a posilovacích cviků se dá vymyslet spousta, ať už s malými pomůckami, které lze schovat v šuplíku nebo bez nich, jen v prostoru, který Vás obklopuje. Stačí se jen zvednou ze židle...

Pochlubte se, máte vlastní cvičební office sestavu? Protahujete se při práci?

Hlavní kancelář

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Brno

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

Praha

APROFES, s.r.o.
Paříkova 11a
190 00 Praha 9

praha@aprofes.cz
Tel: +420 606 089 306

+420 603 456 779